Nová technológia pomáha dronom lietať v tmavých miestnostiach
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 26. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Inžinieri z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) navrhli inteligentný spôsob, ako pomôcť dronom autonómne nájsť cestu v neosvetlených vnútorných priestoroch bez nákladných kamier nočného videnia. Namiesto toho sa ich riešenie spolieha na „značky“ umiestnené v týchto prostrediach, ktoré odrážajú rádiové frekvencie od dronov a pomáhajú im určiť ich polohu a pohybovať sa bez narážania do prekážok.
To by sa mohlo hodiť na mapovanie a monitorovanie veľkých vnútorných priestorov, ako sú sklady a tunely, pátracie a záchranné operácie, inventarizáciu a presúvanie balíkov medzi regálmi v sklade. To všetko bez toho, aby mali drony v zornom poli ľudskú obsluhu.
Systém MiFly výskumného tímu využíva typ vysokofrekvenčných rádiových vĺn nazývaných ako milimetrové vlny (mmWave), ktoré sa odrážajú medzi nízkovýkonovou „značkou“ (technicky povedané kotvou spätného rozptylu) pripevneným na stene vo vnútornom priestore a dvojicou radarov pripevnených k dronu.
Radary sú navrhnuté tak, aby vysielali a prijímali signály spôsobom, ktorý zabraňuje rušeniu. Oddelením horizontálne a vertikálne polarizovaných signálov a použitím rôznych modulačných frekvencií sa systému podarilo presne lokalizovať dron.
Systém tiež zhromažďuje údaje z palubnej inerciálnej meracej jednotky (IMJ) dronu, ktorá je ako vnútorný kompas a snímač pohybu, ktorý zisťuje jeho orientáciu a uhly náklonu. To informuje systém o tom, ako veľmi sa dron nakláňa v určitom smere, a zohľadňuje to pri určovaní polohy dronu.
Následne kombinuje údaje IMJ a údaje radarového signálu na presnú lokalizáciu v šiestich stupňoch voľnosti dronu s presnosťou až 7 centimetrov. Navyše to funguje aj vtedy, keď sa značka nenachádza v zornom poli dronu, a to až do vzdialenosti 6 metrov.
„Okrem GPS a počítačového videnia sme sa pozreli na milimetrové vlny, a tým sme otvorili nové možnosti pre drony vo vnútornom prostredí, ktoré predtým neboli možné,“ hovorí Fadel Adib, hlavný autor článku o MiFly.
Táto technológia dobre funguje aj v osvetlených prostrediach, ktoré nemajú ľahko rozoznateľné prvky.
Výskumníci poznamenávajú, že hoci je ich technológia účinná už pri použití jednej značky, vylepšením konštrukcie radaru a antény ju možno zefektívniť na väčšie vzdialenosti a priestory. Ich príspevok bude prezentovaný na Medzinárodnej konferencii IEEE o počítačových komunikáciách v Londýne v máji tohto roku.