Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Solárne panely, ktoré sa samé ochladzujú

Solárne panely, ktoré sa samé ochladzujú
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci zo Stanfordskej univerzity vytvorili novú formu solárneho článku, ktorý sa sám chladí. Technológia pozostáva z maličkých pyramídkových tvarov kremíkového povrchu kolektora, ktoré odrážajú horúce infračervené žiarenie preč, kým nechávajú prejsť práve tú časť svetla, ktorá generuje najviac energie.

O solárnych paneloch sa píše všeličo, no väčšinou v súvislosti s efektivitou či pozitívnym enviro-významom. Málokedy sa však hovorí o starostlivosti o ne. Vývojári sa ale intenzívne zaoberajú aj touto stránkou, aby sa efektivita časom postupne neznižovala. Správna starostlivosť o fotovoltaické články navyše predlžuje ich životnosť. Veľmi dôležitým faktorom je chladenie solárnych panelov, na ktoré celý deň praží slnko. Najnovšie teda vedci zo Stanfordskej univerzity vytvorili novú formu solárneho článku, ktorý sa sám chladí. Technológia pozostáva z maličkých pyramídkových tvarov kremíkového povrchu kolektora, ktoré odrážajú horúce infračervené žiarenie preč, kým nechávajú prejsť práve tú časť svetla, ktorá generuje najviac energie.

Výsledkom je panel optimalizovaný tak, že naberie viac energie, no tiež sa zbytočne neprehrieva. Vedci vravia, že sa to takmer blíži k ideálu. Panely čaká ešte dlhá cesta, kým sa dostanú do masovej produkcie, no výsledky jednoznačne hovoria za seba.