Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prežije Nefritový Králik mesačnú noc?

Prežije Nefritový Králik mesačnú noc?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mesačná noc a deň sa striedajú na Mesiaci približne každých 14 dní a počas mesačnej noci sa rover uvedie do hybernačného stavu. Nemá prísun slnečnej energie a tiež dochádza k obrovským teplotným výkyvom, počas ktorých je lepšie, ak je v stave nečinnosti. Nepodarilo sa mu však poriadne sa pripraviť na druhú mesačnú noc, a tak je otázne, ako v najbližších dňoch celá misia dopadne.

Čínsky rover Nefritový králik (Yutu) je na Mesiaci už niečo vyše mesiaca (od 14.decembra 2013) a doteraz všetko fungovalo ako malo. Bohužiaľ, pred pár dňami sa Králik dostal do problémov, ktoré ho stále trápia. Na Mesiaci totiž prebieha denný a nočný cyklus trochu iným spôsobom, na aký sme zvyknutí tu, na Zemi. Mesačná noc a deň sa striedajú približne každých 14 dní a počas tohto časového rozmedzia sa strieda výhľad na Slnko. V dobe, keď slnečné lúče nedopadajú na stranu, kde sa Nefritový Králik nachádza, nastanú teploty až -173 stupňov.

Rover je poháňaný energiou, ktorú získava práve zo slnečných lúčov a v momente, keď sa nachádza v mesačnej noci je bez prísunu energie. Vedci sa zhodli, že počas tohto obdobia je lepšie, ak sa rover uvedie do stavu hybernácie a preberie sa až počas Mesačného dňa. Prvú hybernáciu a následné prebratie sa zvládol, no v súčasnosti, počas druhého hybernačného cyklu nastal problém – Králik akosi prestal reagovať na inštrukcie a neprichystal sa vhodným spôsobom na 2-týždňový odpočinok. Vedci z čínskej vesmírnej stanice usilovne pracujú na náprave, no vyzerá to vraj tak, že nepripravený rover by nastávajúca mrazivá noc mohla poškodiť. Viac informácií zatiaľ dostupných nie je. Nuž, uvidíme o pár dní, za mesačného dňa, ako to dopadlo.