Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

CES 2014: Trikordér Scanadu Scout - váš osobný diagnostik

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na CES predstavili finálny hardvér trikordéru Scanadu Scout, ktorý je už roky vo vývoji. Zariadenie spolupracuje so smartfónom a vojde do dlane. Zmeria váš pulz, teplotu, EKG i oxymetriu. Dostupný má byť koncom marca.

Za vznikom niektorých zariadení stojí silnejší príbeh, ako za ostatnými. Trikordér Scanadu Scout patrí k nim. Pojem trikordér sa objavil už vo filmoch i seriáloch, kedy o nejakom Bluetooth či smartfóne nebolo ani zmienky. V seriáli Star Trek ho už veselo používali v 60.rokoch 20.storočia. Je to multifunkčné zariadenie do ruky, ktoré dokáže analyzovať dáta, skenovať i zaznamenávať dáta. V dnešnom slova zmysle však ide ešte i o trochu viac.

Scanadu Scout je váš osobný diagnostik

Zakladateľ Scanadu Walter de Brouwer mal na jeho vývoj silný podnet. V roku 2006 strávil určitý čas v nemocnici so svojím ťažko chorým synom a preskákal si s ním všeličo. Pri pozorovaní nemocničného personálu, ale i pacientov, došiel k záveru, že každý z nás by mal mať možnosť preventívnej prehliadky denne a nie až v prípadoch, keď je neskoro. Pustil sa do vývoju trikordéru a podarilo sa mu preraziť na známej platforme Indiegogo pre podporu projektov. Dnes tak mohol predstaviť svoje zariadenie Scanadu Scout na CES, ktoré je „skenerom obsahujúcim senzory a umožňuje komukoľvek uskutočňovať sofistikované fyzické vyšetrenie za okamih“. Čo všetko Scanadu dokáže? Stačí ho chytiť medzi prsty a dozviete sa hneď viac o svojej teplote, frekvencii úderov srdca, tiež o zmene srdcovej frekvencie, zmeria vám dokonca okysličenosť krvi (oxymetria), EKG, čas prenosu pulzných vĺn (súvisiaci s krvným tlakom) a napovie o úrovni stresu. Celkom slušné zariadenie na to, že sa vojde do dlane, však? Dáta sú bezdrôtovo prenášané a analyzované v aplikácii v smartfóne. Dočkáme sa ho na konci marca.