Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zoznámte sa: Satya Nadella, nová hlava Microsoftu

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
4. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Exotické meno, energický muž - Nadella pochádza z Indie, získal vzdelanie na tamojšom Technologickom inštitúte v Manipale, neskôr študoval na univerzitách vo Wisconsine a Chicagu. Čo viacerí odborníci pokladajú za veľké plus je to, že novou hlavou Microsoftu je človek vzdelaný v počítačovom i technickom smere. Dnes prvý raz zasadol ako vedúci Microsoftu.

Steve Ballmer bol v pozícii šéfa Microsoftu celých 13 rokov, no podľa všeobecnej mienky sa mu zásadne nepodarilo Microsoft prebudovať na technologicko-vývojársku špičku. Stále má čo dobiehať za vývojárskymi gigantmi Apple a Google. I Microsoft sa snažil napríklad na poli tabletov, no tie nijakým spôsobom neprerazili na poli elektroniky. Ballmer vo firme vytváral pomalú firemnú kultúru a zamestnanci sa stavali proti sebe. V auguste oznámil, že sa chystá odstúpiť. Po 5 mesiacoch tak urobil a dnes ho oficiálne nahradil spomedzi 100 kandidátov Satya Nadella.

Exotické meno, energický muž. Nadella pochádza z Indie, získal vzdelanie na tamojšom Technologickom inštitúte v Manipale, neskôr študoval na univerzitách vo Wisconsine a Chicagu. Čo viacerí odborníci pokladajú za veľké plus je to, že novou hlavou Microsoftu je človek vzdelaný v počítačovom i technickom smere – Nadella študoval technické odbory, počítačovú vedu – kým Ballmer mal za sebou matematické a ekonomické vzdelanie. Predpokladá sa, že Nadella by teda mohol viac rozumieť všeobecnej problematike v Microsofte, nie len biznis otázkam.

Nová hlava Microsoftu Satya Nadella

Nadella však nie je v Microsofte žiadnym nováčikom, pracuje tu od roku 1992 (a to už mal za sebou skúsenosti z technologického priemyslu v Sun Microsystems). Pod jeho vedením sa začalo prudko dariť najmä mikrosoftovej službe Cloud and Enterprise, čo dokazovali i stúpajúce grafy v tejto oblasti. Nadella dohliadal i na cloudové produkty ako Office 365 a Windows Server 2012, ktoré sa stretli s pozitívnymi odozvami u spotrebiteľov.

Podľa vyhlásenia si Nadella je vedomý výzvy, ktorej čelí. „Neboli by sme sa udržali 30 rokov, ak by naša firma nenasadla na nové technologické vlny.... Práve fakt, že tieto schopnosti máme, je kľúčom k tomuto biznisu i celkovému pretrvaniu.“