Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

RIP: Nekompromisný projektil

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

S iniciálami R.I.P., teda „Rest In Piece“ sa stretávame na náhrobkoch v anglicky hovoriacich krajinách a doslovne to znamená „Odpočívaj v pokoji“. Nedávno sa však začali iniciály používať aj v inej súvislosti – hoci ani tá nemá od náhrobku až tak ďaleko. Radical Invasive Projectil, teda nekompromisne útočiaci projektil RIP je novinkou spoločnosti G2 Research z Georgie (USA).

Stačí jeden pohľad a je jasné, že projektil sa odlišuje od ostatných. Jeho predná časť je totiž vybavená 8 hrotmi a tie sa po dosiahnutí cieľa invazívne rozptýlia – každý svojím smerom. Dá sa tak ľahko získať predstava, čo v ľudskom tele spôsobí 8 malých kúskov projektilu plus materský zvyšok guľky... Orgány doslova explodujú. Zaujímavosťou je, že tento projektil bol vyrobený pre ženy. Cliff Brown, vedúci spoločnosti G2R vraví: „Chceli sme vyvinúť niečo, to bude dokonale fungovať proti narušiteľom domácností. Vo viacerých prípadoch boli totiž ženy nútené vystreliť i 5 - 6 krát, no nestačilo to.“ S týmto projektilom stačí jedna rana, vraví.

Projektil si získal okamžitú pozornosť po nedávnom uvedení v Las Vegas na Shot Show a skúšalo ho viacero profesionálov v poloautomatických i automatických zbraniach (Springfield, Beretta, Taurus, Sig, Glock). Každý jeden test dopadol, ehm, na výbornú – ani jedna tekvica to neprežila. Projektil prejde i odolnými materiálmi ako preglejka, sklo či plech a naďalej sa šíri v prostredí.

Špecifikácie: 9mm, meď, 9 separovaných segmentov po náraze, úsťová rýchlosť 385 m/s, penetrácia 40 cm, rozptyl 15 cm.