Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

MWC 2014: Samsung Galaxy S5 konečne medzi nami

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Parametre Samsungu Galaxy S5 boli určite jednou z najdiskutovanejších tém posledného obdobia a k dispozícii bolo i niekoľko uniknutých informácií. Napriek tomu však snáď celý mobilný svet sledoval jeho uvedenie. Dá sa povedať, že nesklamal a v porovnaní s S4 prichádza aj s niektorými vylepšeniami.

Čo zaujalo na pohľad – to bol určite dizajn. Neprehliadnuteľná perforácia zadného plastového krytu je pomerne nápadná, no hlavné je to, že smartfón má posilnenú odolnosť (voda i prach) a spĺňa certifikáciu IP67. Čo je na niektoré smartfóny dosť nezvyklé – obsahuje i krytku na mikro USB slot.

perforácia zadnej strany smartfónu je zároveň odolným krytom

Domnienky sa potvrdili a S5 je vybavená aj čítačkou odtlačkov prstov – tá sa nachádza v rámci tlačidla Home. Prstom treba po tlačidle prejsť, teda nie sa ho iba dotknúť, ako u iPhonu 5S. Toto tlačidlo pomáha odomknúť smartfón, no tiež sa dá využiť aj na platbu PayPalom. Aby senzorov nebolo málo, je tu i jedna absolútna novinka v oblasti smartfónov – S5 je vybavený meračom srdcového pulzu. Nechýba však ani novinka v oblasti aplikácií, ktorá eviduje vašu činnosť i stravovacie návyky s názvom S Health 3.0.

Tiež sa tu nachádza i novinka Power Saving Mode, ktorá vo vami nastavenej hodine prepne displej do zobrazovania čiernej a bielej. Má to, samozrejme, šetriť batériu. 

Galaxy S5 vo viacerých farebných variantoch

Základným prvkom je 4-jadrový procesor Snapdragon 801 s taktom 2,5 GHz, ktorý dopĺňajú 2 GB pamäte RAM. Vnútorná pamäť je vybavená 16 alebo 32 GB a samozrejme je tu možnosť o rozšírenie v podobe mikro SD karty. Grafická karta Adreno 330 podporí milovníkov hier a batéria ich snáď tiež nesklame, má kapacitu 2,800 mAh. Operačný systém sa tu nachádza v podobe Androidu 4.4.2 a podľa predpokladov si na 5,1 palcovom full HD displeji našla uplatnenie technológia Super AMOLED. Mimochodom, displej je vybavený novou adaptívnou technológiou, ktorá ho upraví v závislosti od svetelných podmienok. Fotoaparáty sú klasicky dva, no neklasicky má jeden z nich až 16 mpx! Predný fotoaparát rozlíši už menej, 2,1 mpx.

Rozmery doplnia posledné chýbajúce údaje, čiže - do ruky sadne 142 x 72,5 x 8,1 mm a zaťaží ju hmotnosťou 145 g. Galaxy S5 bude dostupná vo viacerých farebných prevedeniach od 11.apríla za zatiaľ neznámu cenu. 

Mimochodom, o 8-jadrovej verzii tohto smartfónu, o ktorej sa vravelo pred oficiálnym predstavením, sa vie toľko, že má prísť časom.