Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Novou súperkou pre Siri je Cortana

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nech by už Microsoft na svojej konferencii Build v San Franciscu predstavil čokoľvek, ťažko by to zaujalo viac ako Cortana. „Som nadšený, že vám všetkým môžem predstaviť nášho skutočne osobného digitálneho asistenta pre Windows Phone,“ zahájil predstavenie novej služby Joe Belfiore. Novinka sa nazýva Cortana a je novým hlasovým asistentom Windows Phone.

Rovnako ako Siri od Apple či S Voice od Samsungu, umožňuje riadiť základné funkcie smartfónu hlasovými povelmi. K tomu patrí i organizovanie schôdzok, prehrávanie hudby, vyhľadávanie. Výhodou Cortany je podobne ako pri Google Now to, že sa bude učiť zvykom svojho „pána“ – najmä pri vyhľadávaní na webe, zapamätá si, kam chodievate a bude poskytovať kontextové informácie. V nastaveniach si zadáte záujmy (počasie, doprava) a Cortana vám potom sama zobrazuje informácie, ktoré by vás mohli zaujímať. Ak napríklad raz do systému zadáte svoju adresu, Cortana vás potom môže automaticky informovať o stave dopravy na ceste domov.

                      Cortana je novou hlasovou asistentkou pre Windows Phone

V rámci dizajnu je Cortana pomerne strohá, tvorí ju okrúhla ikona, ktorá bude mať rovnakú farbu ako vaša predvolená téma Windows Phone. Počas svojej komunikácie sa otáča keď „premýšľa“ nad odpoveďou a jemne pulzuje keď rozpráva. Cortana však bude zatiaľ prístupná iba pre USA, Veľkú Britániu, Čínu. Slovensko sa pridá k zástupu v najlepšom prípade snáď budúci rok.