Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ford MyKey dozerá na bezpečnosť vášho dieťaťa za volantom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Tak ako aj ďalšie bezpečnostné technológie, patrí aj My Key do modernej výbavy vozidiel od amerického výrobcu. Na bratislavskom autosalóne porozprával nášmu redaktorovi Ľubovi Strakovi o nej Ján Vrábel zo spoločnosti Ford: „My Key je technológia , ktorá primárne slúži na ochranu mladých a neskúsených vodičov. Systém funguje na princípe podradených kľúčov, skúsený užívateľ pre svojho kolegu, ktorému chce požičať vozidlo je schopný pomocou menu palubného počítaču obmedziť niektoré bezpečnostné funkcie vozidla."

V rámci systému My Key sa, napríklad, neskúsenému vodičovi dá zakázať to, aby mohol vypnúť systém stabilizácie vozidla - ESP, prípadne mu môžeme obmedziť maximálnu hlasitosť hudby. A ak si mladý vodič nezapne bezpečnostný pás, audio systém nemusí vôbec fungovať, ak si to tak želá rodič. Najdôležitejšie je však upozornenie, či obmedzenie, v prípade prekročenia nastavenej maximálnej rýchlosti, najmä na diaľnici. Myslelo sa však aj na to, že pri obiehaní okoloidúcich áut je výkon motora potrebný, a tak sa dá mladým vodičom, istá benevolencia, pri obmedzovaní najvyššej rýchlosti, povoliť.

„Sú tu dve hodnoty, 140 a 160 km/h a to je dostatočná rýchlosť pre mladých vodičov s rezervou obiehať v medzimestskej premávke a zároveň neobmedzilo ich v rizikovej situácii, kedy výkon motora potrebujú,“ upresňuje Ján Vrábel. Všetky parametre sa nastavujú vďaka ovládaču, prostredníctvom menu palubného počítača. Systém pritom dokáže fungovať so všetkými originálnymi kľúčmi, ktoré boli k vozidlu. Jeden z nich je však hlavný a prostredníctvom neho sa dajú funkcie ďalších kľúčov nastavovať.

„Všetci poznáme mladých ľudí, často sú technologicky vyspelejší ako rodičia, a preto bolo treba  systém spraviť jednoduchý a pritom nepriestrelný.“ Kľúč sa teda, takpovediac hacknúť, nedá. Jediný, kto dokáže túto ochranu zlomiť je autorizovaný servis, prípadne používateľ s hlavným kľúčom. Všetky nastavené údaje, ktoré parametre vozidla obmedzia, sú pritom neustále v bezpečí. „Údaje sú sústredené v palubnom počítači, v elektrickej centrále vozidla a vybitie akumulátora nemá žiadny zásadný vplyv na uložené nastavenia vo vozidle.“ Obmedzenia vozidla sa však dajú využiť nielen na pristrihnutie krídeliek mladých nadšených šoférov, ale aj vo firmách. V rámci tohto biznis segmentu môžu prednastavenia vozidla, ako aj obmedzenie rýchlosti, prispieť k väčšej hospodárnosti i úspore paliva. Neskúseným vodičom takéto upozornenia, či obmedzenia, dajú zase pocítiť, že robia niečo, čo by vôbec nemalo. Môže im to tak aj zachrániť život.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá sa do modernej výbavy áut dostáva, je aj systém LDV, teda Lane Departure Warning. Po slovensky povedané, ide o systém, ktorý vás upozorní v prípade, že vybočíte z jazdného pruhu. Porozprával nám o ňom opäť pán Vrábel. „Tento systém sníma čiary na ceste prostredníctvom kamery za čelným sklom a vibrovaním volantu upozorňuje vodiča na neúmyselné opustenie jazdného pruhu.“

Systém sa teda spustí v prípadoch, ak pri odbočovaní vodič nezapne smerovku. Znamená to, že na ňu zabudol, alebo pruh opustil nevedome. A práve to si myslí systém, keďže predpokladá, že vodič mal mikrospánok. Systém začne na volante vibrovať a to môže vodičovi i prípadným pasažierom zachrániť život. Tento systém je však už dlhšie známy a tak ho vývojári doplnili ešte o ďalšie zlepšenie. „V niektorých vozidlách Fordu je tento systém ešte doplnený o systém ON keeping, čiže systém na prinavrátenie vozidla do jazdného pruhu. Tuto sa využíva moderný posilňovač elektronického riadenia, ktorý je schopný natáčať volant namiesto vodiča tak, aby prinavrátil vodiča späť do jazdných čiar.“ Vybočenie sa pritom počíta v desiatkach centimetrov. Systém koriguje aj výrazné zákruty, no všetko závisí od kvality čiar namaľovaných na ceste. Nutnosťou je stredová čiara, ale tiež i krajnicová. Systém pritom rozpoznáva biele, žlté i oranžové farby čiar. No pre dokonalé fungovanie musí byť v dobrom stave aj vozovka. „Samozrejme, ak je vozovka napr. zasnežená, na to nevie reagovať systém, ale na to nevie reagovať ani vodič, pretože nič nevidí.“

Hoci ideálne podmienky pre 100 percentné fungovanie systému nie sú každý deň, je to aj tak výrazné bezpečnostné plus pri jazde autom. Nakoniec, auto aj tak stále ešte ovláda človek, ktorý môže zasiahnuť. Na autonómne vozidlá s absolútnou bezpečnosťou automatického pilota si preto budeme musieť ešte riadnu chvíľu počkať.