Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Na trati Bratislava - Košice je 15 rýchlonabíjacích staníc

Na trati Bratislava - Košice je 15 rýchlonabíjacích staníc
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak premýšľate nad kúpu elektromobilu, no doteraz vám v kúpe bránil najmä nedostatok „elektromobilovej infraštruktúry“ na Slovensku, netreba už otáľať. Na trati Bratislava – Košice sú totiž odvčera nabíjacie stanice pre elektromobily. Za ich vznikom stojí spoločnosť GreenWay a stanice včera otvorili primátori Bratislavy a Košíc - Milan Ftáčnik a Richard Raši.

Spoločnosť GreenWay odvčera spustila prevádzku siete pätnástich nabíjacích staníc pre elektromobily. Nachádzajú sa na trase Bratislava – Košice a spojili tak východ Slovenska so západom aj pre automobily na elektrický pohon. Ekologická doprava má teda priestor už na celom území Slovenska. Primátor Košíc Richard Raši vraví: „Mesto Košice je téme elektromobility veľmi naklonené. Rozhodli sme sa poskytovať majiteľom elektromobilov bezplatné parkovanie v celom meste a do budúcna budeme hľadať ďalšie cesty, ako elektromobilitu ešte viac priblížiť obyvateľom Košíc.“

Rýchlonabíjacie stanice od GreenWay dokážu nabiť elektromobil za asi 20 minút a výhodou elektromobilov sú približne 4-násobne menšie prevádzkové náklady v porovnaní s naftou. Zaujímavosťou je, že spoločnosť GreenWay predbehla zámer vlády SR, ktorá plánuje do roku 2020 postaviť nabíjacie stanice každých 60 km na diaľkových cestách. Tento dokument ešte len čaká na schválenie.

Nissan Leaf - elektromobil

Súčasťou slávnostného otvorenia bolo i darovanie 10 elektromobilov Nissan Leaf klientovi na východnom Slovensku. Okrem toho, GreenWay uvádza akciu – ak ste majiteľ elektromobilu prihláseného v SR, zaregistrujte svoj elektromobil do konca augusta 2014 na stránke www.plug-in.sk a budete môcť bezplatne nabíjať na ich infraštruktúre počas celej doby vlastníctva a používania tohto elektromobilu. Pre ostatných tu bude ponuka programov na získanie prístupu k celej infraštruktúre. 

Otvorenie nabíjacej stanice pre elektromobily

Stanice sa nachádzajú v mestách Bratislava, Trnava, Piešťany, Trenčín, Žilina, Nitra, Pohronie, Banská Bystrica, Ružomberok, Poprad, Prešov a Košice.

Nabíjacia stanica pre elektromobily ZOC Max Nitra