Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pepper odhadne vašu náladu a môže vám i zatancovať

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už vo februári budúceho roka pribudne do domácnosti nový člen – nazýva sa Pepper a je to humanoidný robot, ktorý dokáže odhadnúť ľudské emócie a reagovať na ne. Je vysoký 121 cm a obsahuje množstvo senzorov, mikrofón, kamery a displej. A mali by sme si ho vraj obľúbiť.

Humanoidné roboty postupne mieria do domácností. Pepper je jeden z nich a pochádza z rovnakej dielne ako známy a príjemný robot NAO. Aledebaran Robotics sa v tomto prípade spojili so spoločnosťou SoftBank Mobile a do domácností prinášajú robota veľkosti 121 cm a vážiaceho 30 kg. Po dome sa pohybuje rýchlosťou asi 3 km/h, čo má predstavovať zdvorilé pohyby a kľudné premiestňovanie sa. Aby vedel reagovať na požiadavky či otázky rodinných príslušníkov, je vybavený množstvom senzorov, mikrofónmi a kamerami. Senzory zastupujú dotykové snímače, gyroskop umiestnený v hlavovej časti, tele a v rukách, nechýbajú ani lasery či senzory zvuku. Spojením dát zo senzorov sa môže teda vyhýbať nárazu či kolízii s členmi rodiny. Vďaka kamerám je schopný „chápať“ veci i priestorovo, teda 3D. Rozpoznáva reč a na hrudi má 10,1 palcový dotykový displej, vďaka ktorému ho možno i programovať. Vo vnútri má i vstavaný WiFi modul, aby bol neustále pripojený k internetu.

Pepper vníma, čo sa deje okolo neho a pomocou algoritmov a online prístupu do cloudovej databázy vie reagovať na ľudské emócie. Pepper dokáže vtipkovať, dokonca tancovať a jeho batéria vydrží 12 hodín. Výrobcovia vravia, že pozorovaním výrazu tváre a tónu hlasu prispôsobuje svoje správanie. Obsahuje i schopnosť učiť sa na základe skúseností. Okrem toho budú preňho k dispozícii rôzne aplikácie, aby sa dali rozšíriť jeho schopnosti. Prví sa ho dočkajú Japonci vo februári 2015 za cenu 1,900 dolárov.