Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Canon Legria Mini X je dobrým audio spoločníkom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Prichádza leto, dovolenky a s nimi aj naše zahraničné cesty, ale aj koncerty, festivaly a mnohé ďalšie hudobné podujatia. A viete čo by všetky tieto aktivity mohlo spájať ? Samozrejme niečo technologické. Tak napríklad takáto kamera, ktorá má veľmi zaujímavý tvar a vďaka svojej technologickej výbave dokáže zaznamenať nielen dovolenku, ale aj koncert a to s poriadnym zvukom.

Japonský výrobca Canon len pred časom uviedol Full HD kameru, ktorá však už podľa tvaru akosi vyčnieva z radu bežných zariadení. Odôvodnené je to vraj praktickosťou, keďže Legria Mini X sa svojim tvarom vtesná aj do vrecka nohavíc. Tam sa zmestí aj so svojou poriadnou zvukovou technologickou výbavou, vďaka ktorej si môžu kreatívni nadšenci zaznamenať koncerty, či svoje domáce výkony na hudobných nástrojoch, s naozaj zaujímavým zvukom. "Pointa je v tom, že obsahuje 2 mikrofóny, s priemerom 10 mm, sú to elektrétové kondenzátorové mikrofóny, obsahuje vstavaný kompresor a limitér, tzn. kamera si stráži úroveň zvuku zaznamenávaného, aby nebola prekročená hranica, aby to neskresľovalo v zázname," vraví Peter Mydliar z Canonu.

Menej skúsený používateľ si však môže, ešte ako istú poistku, vybrať niektorý z režimov nahrávania zvuku. Pri nakrúcaní v hlučnom klube tak iba zvolí daný mód a kamera sa o ostatné postará sama. Taký režim „schôdzka“ si zasa poradí aj s tichým ľudským hlasom pri interview, čo sa môže hodiť aj pre novinárov na záznam tlačových konferencií. Za všetkým je pritom technológia mikrofónov, ktorá pomáha kamere zniesť veľký akustický tlak v rozsahu od 19 až do 120 decibelov. "Okrem vstavaných mikrofónov je tu zabudovaný konektor pre externý mikrofón, to je v prípade, keď potrebujete nejaký zvláštny mikrofón, napr. klopový, ale vďaka tomu, že sú tam aj rôzne režimy ako mono, stereo, rozšírené stereo. Vo väčšine prípadov si človek vystačí aj s tým zabudovaným."

Kamera si teda podľa zvoleného zvukového módu zapne filter sama. Vie si tak zariadiť, aby bolo v nahrávanom zvuku menej z basov alebo naopak, menej z výšok. Korekcie sa však dajú nastaviť i manuálne. Legria Mini X je však predsa len kamerou a tak sa patrí funkcie profesionálneho audio záznamníka doplniť aj o video technológie. "Vo vnútri je CMOS snímač, máme tu širokouhlý objektív, takže aj v relatívne krátkej vzdialenosti od človeka sa mi zmesti všetko, čo potrebujem do záberu." Kamera vidí cez svoj takmer pol palcový snímač a objektív, v rozsahu 170 stupňového uhla a sama zaostruje všetko, čo je od nej vzdialené viac ako 40 centimetrov. Obmedzí to síce hĺbku ostrosti, no tá nie je cieľom tejto kamery. Legria Mini X pritom automaticky reaguje na svetelné podmienky, no je tu i možnosť manuálne zasiahnuť, ak si expozíciu či vyváženie bielej predstavujeme inak. Všetky dáta zo snímača putujú na SD kartu vo formáte MPEG4 alebo AVCHD 2.0. Ukladať sa dá nielen video, ale aj fotografie s rozlíšením 12 megapixelov.

Kamera pre používateľa prináša prednosti aj v práci s ňou. "My sme prišli s takýmto riešením, kde tá kamera sa dá vďaka výklopnému stojančeku nasmerovať presne na človeka, ktorý chce byť v zábere a bez ohľadu na to, či mám stojan si viem pomôcť." Výklopný však nie je len stojan kamery, ale aj takmer 7 centimetrový displej. Vďaka nemu sa teda pri domácom koncerte i vidíte a zároveň tak kontrolujete, či ste pri skákaní s gitarou príliš nevyšli zo záberu. Displej sa dá pritom natočiť na dve strany pre prípad, že napríklad nakrúcate aj iného člena kapely. 

"Kamera má HDMI výstup, tzn. viem z kamery v reálnom čase poslať obraz priamo na monitor, takisto keď sa pripojím na wifi, ktorá mi umožní ísť na net, tak ide priamo z kamery odoslať video na sociálne siete, alebo na Youtube." Áno, aj Wifi je vo vnútri. Slúži pritom nielen na živé streamovanie, ale aj na ovládanie kamery zo smartfónu cez špeciálnu aplikáciu. "Tak isto je možno pripojiť sa ak ste mimo domu - položím si kameru niekde do bytu a mám doma net s verejnou IP tak viem sa do toho smartfónu konektnúť na kameru a pozrieť, čo s deje doma."

Takto sa teda dá z kamery spraviť aj domáca bezpečnostná kamera. A to dokonca aj s otáčaním do strán. K dispozícii je totiž prídavné zariadenie, ktoré z nej spraví otočnú. Netradičná kamera si teda naozaj prináša viacero funkcií v jednom zariadení. Je preto jedno či sa s ňou vyberiete nahrávať vtákov aj s ich štebotom priamo do lesa, alebo rovno na poriadny metalový koncert.