Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Jablkový odpad sa môže využiť v krmive pre kurčatá, ktoré posilní ich zdravie

Jablkový odpad sa môže využiť v krmive pre kurčatá, ktoré posilní ich zdravie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 12. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pri komerčnej výrobe jablčnej šťavy a jablčného muštu vzniká ako vedľajší produkt veľké množstvo vláknitého odpadu, známeho ako výlisky. Hoci sa tento materiál v súčasnosti len vyhadzuje, nový výskum naznačuje, že by sa mohol využiť na zlepšenie zdravia kurčiat.

Podľa vedcov z Cornellovej univerzity sa len v USA vo vegetačnom období 2021 - 2022 vyprodukovalo približne 193 290 ton jablčných výliskov. Vzhľadom na vysoký obsah cukru a kyselín v tomto materiáli, spolu so spôsobom jeho kvasenia, naruší pomer uhlíka a dusíka v pôde, ak sa vo veľkom kompostuje a používa ako hnojivo. V dôsledku toho sa väčšina jablčných výliskov jednoducho vyhadzuje na skládky.

Predchádzajúce štúdie naznačili, že fytochemikálie a prebiotiká, ktoré sú prirodzene prítomné v jablkách, môžu zlepšiť zdravie čriev a črevného mikrobiómu (spoločenstvo prospešných mikróbov žijúcich v črevách). Dobrý črevný mikrobióm je zasa spojený s mnohými zdravotnými výhodami, ako je odolnosť voči autoimunitným ochoreniam a bakteriálnym infekciám.

S ohľadom na tieto skutočnosti sa tím z Cornellovej univerzity pod vedením docenta Elada Taka a doktorandky Cydney Jacksonovej rozhodol zistiť, či krmivo obohatené o jablká môže zlepšiť zdravie brojlerových kurčiat, ktoré sú osvedčeným modelom na hodnotenie účinkov rastlinných zlúčenín na zdravie čriev.

V rámci štúdie vedci vstrekovali výťažok z jablčných výliskov do plodovej vody vyvíjajúcich sa embryí v kuracích vajciach. Tím tvrdí, že takýto postup je spoľahlivým prostriedkom na „preukázanie potenciálnych priaznivých nutričných účinkov konkrétnej zložky stravy“.

Keď sa vajíčka vyliahli a kurčatá boli analyzované, zistilo sa, že v porovnaní s kontrolnou skupinou extrakt z výliskov zvýšil u zvierat transportný systém pre aminokyseliny, zlepšil biologickú dostupnosť železa, zvýšil mikrobiálne populácie v hrubom čreve a podporil rast prospešných črevných baktérií. Vedci dúfajú, že tieto zistenia potvrdia aj plánované dlhodobé kŕmne skúšky.

„S výliskami sa teraz zaobchádza ako s priemyselným odpadom. Ak môžeme potenciálne využiť výlisky, ktoré sú bohaté na živiny, môžeme ich pridať do stravy brojlerov,“ povedal Tako. „Môžeme zlepšiť výživu v ich krmive a dosiahnuť produktivitu prirodzenejším spôsobom - a potenciálne znížiť používanie pridaných chemických látok do krmiva“.

Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne Nutrients.