Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robot na postrek plodín znižuje emisie a používa menej herbicídov

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
29. 10. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Postrekovanie ovocných sadov a vinohradov určite nie je ekologický proces, keďže traktory vypúšťajú výfukové plyny, keď striekajú plodiny herbicídmi a pesticídmi. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo bol vytvorený elektrický autonómny robot s názvom Prospr.

Toto robotické vozidlo s pohonom všetkých kolies, ktoré vyrába novozélandská agrotechnická spoločnosť Robotics Plus, sa v súčasnosti už komerčne využíva na Novom Zélande, v Austrálii a v USA. Robot má okrem iného plniteľnú nádrž na postrek, viacero postrekovacích ventilátorov, dieselový generátor, batériu a štyri kolesá s pneumatikami, z ktorých každé je nezávisle poháňané vlastným elektromotorom.

Pri relatívne krátkych postrekoch môže Prospr pracovať len na batériu. Pri dlhších prácach sa zapája generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu, vďaka ktorej môže robot údajne pracovať celý deň bez nabíjania alebo dopĺňania paliva. Vďaka tomu Prospr údajne spotrebuje až o 72 % menej paliva ako tradičný dieselový traktor vykonávajúci rovnakú úlohu.

Na rozdiel od bežných traktorov sa v traktore Prospr nemusia meniť kvapaliny v hydraulike, prevodovke alebo diferenciáli.

Robot sa riadi systémom GPS, postupuje hore a dole radmi viniča alebo ovocných stromov a počas jazdy postrekuje plodiny po oboch stranách. Využíva kombináciu snímačov LiDAR a kamier na detekciu a identifikáciu akýchkoľvek prekážok na svojej ceste a podľa potreby spomalí alebo zastaví. Prospr má navyše predný nárazník citlivý na tlak, ktorý spustí zastavenie robota, ak narazí na výrazný odpor. Ak všetko ostatné zlyhá, je tu aj tlačidlo núdzového zastavenia priamo vo vozidle.

Na konci každého radu umožňuje patentovaný mechanizmus riadenia, aby sa robot otočil na zadnej náprave, čím sa zmenší jeho polomer otáčania, aby mohol prejsť rovno do ďalšieho radu.

Robot Prospr má navyše riešiť nedostatok pracovníkov v poľnohospodárstve.

Používatelia môžu podľa potreby meniť rôzne počty a typy postrekovacích ventilátorov a navyše môžu naprogramovať robota tak, aby aplikoval rôzne množstvá herbicídov alebo pesticídov v rôznych oblastiach sadu / vinice s cieľom minimalizovať množstvo použitých chemikálií. Prostredníctvom ovládacieho panela na svojom notebooku alebo tablete môžu tiež monitorovať postup viacerých postrekovačov Prosprs a v prípade potreby dokonca prevziať ručné diaľkové ovládanie.