Umelá inteligencia sleduje zdravie chovaných rýb cez ich dýchanie
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 12. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Stresované ryby majú tendenciu stať sa nezdravými, preto je veľmi dôležité, aby prevádzkovatelia rybích fariem čo najskôr odhalili stres. Pomôcť by im v tom mohol nový systém založený na umelej inteligencii, ktorý dokáže sledovať rýchlosť dýchania jednotlivých rýb.
Technológiu vyvíjajú vedci z nórskej výskumnej organizácie SINTEF a Nórskej univerzity prírodných vied (NMBU). Vo svojej súčasnej prototypovej podobe obsahuje podvodnú kameru, ktorá horizontálne sníma vodou naplnenú kaďu obsahujúcu sedem lososov.
Algoritmy umelej inteligencie na prepojenom počítači analyzujú výstup z kamery v reálnom čase, pričom identifikujú každého lososa podľa jeho charakteristických znakov a sledujú rýchlosť, akou každá ryba otvára a zatvára ústa. Táto činnosť úst zodpovedá rýchlosti dýchania, ktorá sa zvyšuje s úrovňou stresu.
Pri laboratórnych testoch umelá inteligencia súčasne sledovala deväť kadí, keď sa teplota vody zvýšila na vyššiu ako ideálnu úroveň a keď sa znížila hladina kyslíka. V oboch prípadoch algoritmy spoľahlivo zistili zvýšenú frekvenciu dýchania lososov, ktorá sprevádzala zvýšenie ich stresu.
Vedci uvádzajú, že jednou z hlavných predností systému je skutočnosť, že systém monitoruje všetky ryby vo výbehu, na rozdiel od jednej „strážnej ryby“, ktorá nemusí byť dobrým ukazovateľom toho, ako sa darí ostatným.
„Zistili sme, že rýchlosť dýchania jednotlivých rýb sa líši,“ hovorí Dr. Judit Vasová, behaviorálna biologička z NMBU. „Niektoré z nich dýchajú pomalšie alebo rýchlejšie ako iné. Novo vyvinutá kamerová technológia, ktorá monitoruje každého lososa osobitne, je preto veľmi nápomocná.“
Dve práce o výskume, ktorý je súčasťou projektu Biorelevans, boli nedávno uverejnené v magazínoch Aquaculture a IFAC-PapersOnLine.
Viac informácií o systéme nájdete vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.