Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nová éra interiérového pestovania

Nová éra interiérového pestovania
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
5. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už dlhší čas sa poľnohospodári nespoliehajú len na tradičné farmárstvo – zakladajú interiérové farmy, v ktorých využívajú LED osvetlenie. Najnovšie s spoločnosť Royal Philips spojila s Green Sense Farms a tvoria spolu niečo ako „svetelné recepty“, ktoré optimalizujú kvalitu i zber úrody. Okrem toho spotrebúvajú o 85% menej energie v porovnaní s tradičným systémom.

Líder v osvetlení spoločnosť Royal Philips spojila sily s pestovateľskou spoločnosťou Green Sense Farms a vytvorili obrovskú interiérovú komerčnú farmu. Uplatnenie si tu našlo osvetlenie LED, ktoré je nastavené na pestovanie špecifických rastlín. Ide o „svetelné recepty“, ktoré umožňujú zber úrody 20-25 razy za rok a spotrebujú o 85% menej energie. Úroda je tak vyššia a prevádzkové náklady sa znížili. Zelenina je okrem toho dostupná počas celého roka.

Rastlina využívajú určité vlnové dĺžky svetla efektívnejšie a majú na ne odlišné reakcie. Philips sa v agrárnom osvetlení angažuje už od roku 1936 a s nástupom LED technológie sa mu umožnilo ešte presnejšie nastavenie v rámci tzv. svetelných receptov. “Rôzne typy rastlín majú odlišné potreby na osvetlenie. Philips spolupracuje s novátorsky mysliacimi pestovateľmi, ako je GSF a buduje databázu „svetelných receptov“ pre rôzne typy rastlín,“ vraví Udo van Slooten, riaditeľ agrárneho osvetlenia v spoločnosti Philips. „GSF využíva vertikálnu hydrofonickú technológiu s LED svietidlami Philips, ktorá umožňuje dosiahnuť to, čo iní pestovatelia nedokážu: poskytovať konzistentné množstvo vysoko kvalitnej úrody počas celého roka.“

Robert Colangelo, zakladateľ a prezident spoločnosti Green Sense Farms hovorí “Nakoľko pestujeme plodiny vertikálne, môžeme ich na jeden ár umiestniť viac ako v prípade bežnej farmy na poli, čo sa prejavuje aj častejším zberom za rok. Neplytváme, neprodukujeme poľnohospodársky odpad a minimalizujeme aj efekt skleníkových plynov, pretože potraviny sú pestované tam, kde sa aj spotrebujú.”

Podľa OSN sa svetová populácia rozrastie do roku 2050 o 2,5 miliardy obyvateľov, z čoho bude asi 80% žiť v mestách. V súčasnosti sa pritom už asi 80% percent poľnohospodárskej pôdy využíva a farmárstvo komplikuje extrémne počasie. Práve aj z týchto dôvodov sa spoločnosti zaoberajú novými technológiami v pestovaní. Rastliny sa takto dajú pestovať i bez slnečného žiarenia v budovách, ktoré sú i priamo v mestách.