Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Slovenský start-up zaviedol neobmedzenú platenú dovolenku

Slovenský start-up zaviedol neobmedzenú platenú dovolenku
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
3. 2. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zamestnanci čoraz viac preferujú benefity, ktoré im umožňujú flexibilitu. Jedným z nich je aj neobmedzené platené voľno. Ponúkať ho už začali aj slovenskí zamestnávatelia. Patrí k nim aj spoločnosť CloudTalk.

Z USA sa pomaly trend neobmedzeného pracovného voľna dostáva aj do Európy. Stále častejšie sa vyskytuje medzi pracovnými benefitmi a prax ukazuje, že v mnohých prípadoch prináša žiadané výsledky. V našom regióne sa mu obzvlášť darí v Českej republike. Tam ho podľa prieskumu portálu Paylab.com využíva 33 % opýtaných. Pre Slovákov je dovolenka navyše najžiadanejším benefitom, no čerpá ju len 10 % zamestnancov.

Pri neobmedzenom platenom voľne nemajú zamestnanci stanovený fixný počet dní, keď si môžu vziať dovolenku. Namiesto toho si môžu vybrať toľko voľných dní, koľko potrebujú.

Tento model však musí byť založený na vzájomnom rešpekte medzi zamestnávateľom a zamestnancami, ale aj jeho efektívnej realizácii.

„To, že ide o neobmedzené platené voľno, neznamená, že koncept nemá nijaké pravidlá. Pravidlá sa totiž vždy nerovnajú obmedzeniam. V CloudTalku máme podrobne vypracovaný interný návod, ako náš model pre neobmedzené platené voľno funguje. Určuje napríklad presné podmienky, kedy a komu voľno nahlásiť,“ vysvetľuje Martin Malych, jeden zo zakladateľov spoločnosti CloudTalk, ktorá firmám poskytuje telefonický softvér.

Slováci si pýtajú viac voľna

V CloudTalku neobmedzené platené voľno zaviedli len nedávno. „Diskutovali sme o ňom už dlhší čas, keďže podnety prichádzali priamo od našich zamestnancov. Často sme dostávali otázky, či tento moderný trend zvažujeme,“ hovorí Klaudia Nemčická, Head of People Department v CloudTalku.

Stále však ide o nový koncept. Rozhodnúť o zavedení neobmedzeného plateného voľna teda nie je jednoduché. No manažment spoločnosti CloudTalk verí, že pokrokové firmy musia robiť odvážne rozhodnutia.

„Vieme, že ideme do neprebádaných vôd. Podrobne sme preto skúmali, aké výsledky neobmedzené platené voľno prinieslo iným firmám. Inšpirovali nás medzinárodné spoločnosti ako Netflix, GitHub či LinkedIn. Všimli sme si, že sa výrazne zvýšila ich produktivita a celková spokojnosť zamestnancov,“ komentuje Klaudia.

„Rok 2022 začíname s dôverou, že nám smelý krok prinesie úspech,“ dodáva Klaudia a dúfa, že neobmedzené platené voľno dodá kolegom viac síl, pekných momentov a chute do práce, no priláka aj nové talenty.

Neobmedzené platené voľno nie je pre každú firmu

Kým mnohé spoločnosti z neobmedzeného plateného voľna profitujú, iným sa model neosvedčil. Vo väčšine prípadov neúspechu ide o zlyhanie v otázke stratégie a dôvery. Jedným z dôvodov môže byť, že si ľudia neobmedzené platené voľno vyberajú bezdôvodne a príliš často. Manažéri si potom musia poradiť s nedostatkom pracovnej sily, veľakrát v najrušnejších mesiacoch.

Opačným extrémom sú ľudia, ktorí si neobmedzené platené voľno nevyberajú vôbec. Nevedia totiž, kde sú hranice toho, čo si môžu dovoliť. Nechcú prísť o postavenie a dobrú reputáciu.

Základom je dôvera

V CloudTalku berú do úvahy obe možnosti, ako tento benefit môže ovplyvniť firmu. „Samozrejme, sme si vedomí, že zavedením neobmedzeného plateného voľna riskujeme. No kým nebude mať negatívny vplyv na pracovné výsledky spoločnosti, stojíme si za tým, že si zamestnanci našu dôveru zaslúžia,“ dopĺňa Martin.

Práve dôvera a férový prístup sú totiž v CloudTalku základom firemnej kultúry, ktorá neustále láka svieže talenty. Do firmy každý mesiac prichádzajú desiatky nových kolegov a otvorených je vyše 60 pozícií. Plusom môže byť aj možnosť práce na diaľku, bezplatné konzultácie s komunikačným coachom či jazykové kurzy. Mladý a úspešný start-up CloudTalk sa snaží byť ideálnym miestom na prácu pre každého, kto hľadá kariérny a osobnostný rast.

(Zdroj: Tlačová správa CloudTalk)