Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Automatizovaný kotviaci systém sa sám prisaje k lodiam v dokoch

Automatizovaný kotviaci systém sa sám prisaje k lodiam v dokoch
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 11. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hoci sa v súčasnosti skúšajú autonómne lode bez posádky, tieto plavidlá stále potrebujú ľudských pracovníkov, ktorí ich prikotvia, keď prídu do prístavu. To by sa však čoskoro mohlo zmeniť vďaka novému automatizovanému systému kotvenia na báze sania.

Bežne sa lode pripevňujú k mólam pomocou hrubých lán známych ako kotviace laná. Jeden koniec každého lana je priviazaný k úchytu na palube lode, zatiaľ čo druhý koniec je priviazaný k závesnému kolu alebo inému úchytu na móle. Na spustenie, priviazanie a uvoľnenie týchto lán sú potrebné tímy pracovníkov.

Nový systém, ktorý vyvinul Dr. Yongjin Kim a jeho kolegovia z Kórejského inštitútu pre stroje a materiály (KIMM), má slúžiť ako alternatíva k takýmto tímom a kotviacim lanám. Mohol by nájsť uplatnenie na plne alebo čiastočne automatizovaných mólach.

Proces kotvenia sa začína vlečným člnom, ktorý navádza loď do prístavu, kde sa zastaví o rad nárazníkov pozdĺž boku móla. Keď sa tak s loďou stane, z kotviaceho modulu na strane móla sa vysunie oceľová podložka. V skutočnosti je takýchto modulov niekoľko a sú rozmiestnené pozdĺž celej dĺžky plavidla. Podložka obsahuje rad gumených prísaviek, ktoré sa pritláčajú ku trupu lode. Akonáhle tak urobia, integrovaný hydraulický systém vytvorí vákuum vo vnútri každej z prísaviek, aby sa poriadne prisala.

 Nastaviteľná sacia podložka (vľavo) sa môže pohybovať vertikálne aj horizontálne, aby zostala v kontakte s trupom lode.

Podložka s nastaviteľným uhlom aj hydraulický systém sa môžu pritom pohybovať vertikálne a horizontálne vzhľadom na mólo. To im umožňuje prispôsobiť sa uhlu trupu každej lode a pohybovať sa s plavidlom, keď príliv stúpa a klesá. Aby sa zachovalo dobré utesnenie, hydraulický systém raz za hodinu znovu aplikuje vákuum. Keď je čas, aby loď odišla, tesnenie sa uvoľní a podložka sa stiahne.

Testovanie systému v reálnom svete sa plánuje na budúci rok, po ktorom bude nasledovať komercializácia technológie.

„Tento automatizovaný kotviaci systém predstavuje kľúčový pokrok v bezpečnom pristávaní autonómnych plavidiel a bude hrať kľúčovú úlohu pri rozvoji inteligentnej prístavnej infraštruktúry,“ hovorí Kim. „Očakávame, že toto riešenie nastaví nový štandard v prevádzkovej bezpečnosti a efektívnosti v námornom priemysle.“

Dr. Yongjin Kim a Dr. Young-ki Kim s prototypom kotviaceho systému založeného na saní.