Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nikon vyvíja novú vlajkovú loď full-frame bezzrkadlovky Z9

Nikon vyvíja novú vlajkovú loď full-frame bezzrkadlovky Z9
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
11. 3. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Nikon sa v roku 2018 vrhla do sveta full-frame bezzrkadlových fotoaparátov rovno dvoma spotrebiteľskými modelmi Z6 a Z7 a minulý rok pridala dostupnejší základný model Z5. No verzia pre profesionálov doteraz v ponuke chýbala, čo by mohla zmeniť oznámená vlajková loď Z9.

V tejto fáze vývoja zatiaľ spoločnosť Nikon príliš neprezradila o svojej pripravovanej vlajkovej lodi modelového radu Z, no mala by byť dostupná ešte tento rok. Full-frame bezzrkadlový fotoaparát Z9 je zameraný priamo na profesionálnych fotografov a filmových tvorcov. Bude obsahovať úplne nový vrstvený obrazový snímač CMOS formátu FX a nový obrazový procesor. Táto kombinácia by mala údajne „poskytnúť najlepší výkon statických a obrazových záznamov v histórii spoločnosti Nikon“.

Ako sa dalo očakávať, fotoaparát Z9 vyzerá byť väčší ako full-frame bezzrkadlové modely súčasnej generácie Z6 a Z7, aj keď v jedinom zverejnenom obrázku je vertikálna rukoväť (vyzerá skôr ako súčasť fotoaparátu, než ako príslušenstvo). No toto by mohol byť len prvý náhľad dizajnu fotoaparátu, ktorý sa môže ešte v priebehu vývoja zmeniť.

Spoločnosť Nikon oznámila vývoj vlajkovej lode full-frame bezzrkadlového fotoaparátu Z9.

Rozlíšenie obrazového snímača ešte nebolo oznámené, no existuje podpora pre nakrúcanie videí v rozlíšení až 8K a „tiež rôzne ďalšie špecifikácie videa, ktoré vyhovujú rôznym potrebám a pracovným tokom“. Očakáva sa, že pripravovaná vlajková loď Z9 bude mať o niečo viac megapixelov ako súčasná druhá generácia 45,7-megapixelového modelu Z7 II.

Nová vlajková loď by mala mať tiež rýchlejšie automatické zaostrovanie, veľkú citlivosť na svetlo, viac snímok za sekundu zachytených pri kontinuálnom snímaní, ako aj celú škálu najnovších možností pripojenia, aby uspokojila potreby profesionálnych fotografov a filmárov. Na podrobnejšie informácie si však budeme musieť ešte nejakú dobu počkať.