Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dron Boeing ako prvý počas letu doplnil palivo ďalšiemu lietadlu

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 6. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vôbec prvýkrát bezpilotné lietadlo úspešne doplnilo palivo do iného lietadla, keď boli oba stroje vo vzduchu. V rámci testu preniesol bezpilotný vzdušný tanker MQ-25 T1 od spoločnosti Boeing letecké palivo do bojového stíhacieho lietadla amerického námorníctva F / A-18 Super Hornet.

Bezpilotný vzdušný tanker MQ-25 T1, s kódovým označením Stingray, bol vyvinutý a vyrobený v prevádzkach spoločnosti Boeing v St. Louis v Missouri po tom, čo letecká spoločnosť získala zákazku od amerického námorníctva vo výške 805 miliónov dolárov. Prototyp tohto dronu uskutočnil svoj prvý autonómny let na letisku MidAmerica St. Louis v roku 2019, hoci v tom čase sa neudialo tankovanie.

No to sa zmenilo 4. júna tohto roku, keď autonómny dron MQ-25 natankoval vo vzduchu pilotovaný F / A-18 Super Hornet. Stíhací pilot začal lietaním v tesnej formácii pod a za dronom, kedy MQ-25 uvoľnil a predĺžil svoj prívod paliva, čo je v podstate lievikovitá nádoba na konci dlhej hadice.

Bezpilotný dron Boeing MQ-25 T1 a F / A-18 Super Hornet sú spojené cez palivovú hadicu dronu.

Pilot sa potom s lietadlom nastavil tak, aby sa prívod mohol spojiť s palivovou sondou namontovanou na nose stíhačky F / A-18. V tomto okamihu bolo letecké palivo prevedené z MQ-25 na Super Hornet. Podľa spoločnosti Boeing obe lietadlá leteli „v prevádzkovo príslušných rýchlostiach a nadmorských výškach“.

V pláne je, aby bezpilotné vzdušné tankery Stingray operovali mimo lietadlových lodí a vzlietli do vzduchu na doplnenie paliva do stíhacích lietadiel F / A-18 Super Hornet, EA-18G Growler a F-35C Lightning II. Túto úlohu v súčasnosti plnia pilotované F / A-18-tky, ktoré musia byť z tohto dôvodu mimo bojovej služby.

Dron MQ-25 T1 má byť teraz dodaný do Norfolku vo Virgínii, kde bude koncom tohto roku predmetom testov na palube lietadlových lodí.

K prvému tankovaniu vo vzduchu došlo po 25 predchádzajúcich testovacích letoch dronu MQ-25 T1.