Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

British Aerolines: Deka šťastia pre šťastie?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pred mesiacom sa v Britských aerolinkách robil zaujímavý test – skupine dobrovoľníkov letu BA 189 Dreamliner z Heathrow (GB) do New Yorku (USA) pridali do palubnej výbavy i niečo ako „deku šťastia“. Tá priamo síce nesugerovala pasažierom šťastie a dobrú náladu, ale pomocou dát zo senzorov práve náladu zobrazovala.

Britské aerolinky chceli totiž zistiť, ako na cestujúcich vplýva zmena časových zón, ale i to, ako sa cítia v jednotlivých fázach letu. Zo začiatku boli pasažieri v miernom strese, trochu nesvoji. Na jednej strane to bolo samotným subjektívnym pocitom pasažierov, no dalo sa s tým dalo pracovať pomocou prístupu personálu. Pasažieri sa začali postupne ukľudňovať vďaka príjemnej starostlivosti na palube lietadla – a deka bola indikátorom! Obsahovala totiž malé svetielka, ktoré menili farbu v závislosti od nálady. Ak sa zjavili červené farby, znamenalo to určitú mieru nespokojnosti, stresu či strachu. Časom sa však pasažierom práve vďaka spomínanému prístupu dokázali emócie zmeniť. Preukázalo sa to postupným prechodom farby deky z červenej na modrú.

Ako však deka môže vedieť, že ste v pohode? Je totiž iba prostredníkom, ktorý vizualizuje dáta z neurosenzorov. Tie sa nachádzajú v zariadení, ktoré si pasažieri pripevnili na hlavu. Mozgové vlny tvoriace údaje odtiaľ putovali cez Bluetooth do prijímaču v deke, ktorý sa už postaral o farebné zobrazenie pomocou optických vláken vtkaných v materiáli.

Aerolinkám to dalo množstvo informácií o tom, kedy servírovať jedlá, aký druh by to mal byť po štarte, aký o niekoľko hodín neskôr, či pasažierom vyhovuje konzumácia alkoholu a podobne. Podľa toho skúsia spraviť i rôzne zmeny.