Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Wing automatizuje systém pre svoju sieť doručovania pomocou dronov

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
17. 3. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Predajcovia potravín už nebudú musieť čakať, kým si drony americkej spoločnosti Wing prídu vyzdvihnúť objednávku. Spoločnosť zverejnila ukážku nových staníc „AutoLoader“, na ktorých budú zavesené škatule a čakať na vyzdvihnutie pomocou háku z najbližšieho dostupného dronu.

Zariadenie AutoLoader, ktoré spoločnosť opisuje ako prevádzku v štýle „vyzdvihnutia pri obrubníku“, je navrhnuté tak, aby zrýchlilo a uľahčilo vyzdvihnutie objednávok z dronov pre dodávateľov, ktorí už nebudú musieť prestať robiť to, čo práve robia, aby vybehli a ručne zavesili tašku na dron, keď sa objaví.

Sú to zvláštne veci na pohľad, ktoré zaberajú približne jedno miesto na parkovisku. Každá z nich má na sebe pomerne malý nakladací mechanizmus, ako aj miesto na zavesenie objednávky. Podstatná časť zariadenia je v dvojici dlhých vodiacich ramien, ktoré umožňujú dronom vznášať sa ponad a spúšťať lanko do priestoru v tvare písmena V, ktorý drony rozoznajú podľa QR kódov namaľovaných na zemi a ktorý privádza lanko do nakladacieho mechanizmu.

Keď sa tam dostane, stanica prenesie objednávku na hák dronu a v tom okamihu je balík vytiahnutý hore a preč bez toho, aby musel zasahovať pracovník. Zariadenia AutoLoaders nespotrebúvajú žiadnu energiu a nepotrebujú ani dátové pripojenie.

Systém Wing AutoLoader šetrí čas predajcov a mení vyzdvihnutie zásielky dronom na asynchrónny a automatizovaný proces.

Spoločnosť Wing sa ich chystá zaviesť v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov ako súčasť širšieho logistického systému siete dodávok v štýle zdieľaných jázd. Spoločnosť dúfa, že do roku 2024 bude pripravená spravovať milióny zásielok pomocou rozsiahlych flotíl dronov rozmiestnených po mestách, ktoré budú efektívne smerované medzi vyzdvihnutými a odovzdanými zásielkami a automatickými nabíjacími stanicami. To by malo byť podstatne rýchlejšie a lacnejšie ako pozemné doručovacie služby.

Zatiaľ čo Wing a mnohé ďalšie spoločnosti už spustili niekoľko malých pilotných programov v mnohých oblastiach na celom svete, celé odvetvie doručovania pomocou dronov je viac-menej zaseknuté v beta verzii, kým regulačné orgány nevyriešia, ako ich zlegalizovať v rámci, ktorý bude vyhovovať všetkým. V súčasnosti teda technológia vyzerá sľubne a je takmer pripravená na spustenie, ale nič nenasvedčuje tomu, kedy toto odvetvie konečne dostane zelenú.