Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Airbus presadzuje novú technológiu pre lietadlo na 100 % vodíkový pohon

Airbus presadzuje novú technológiu pre lietadlo na 100 % vodíkový pohon
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 7. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Airbus hľadí smerom k zelenšej budúcnosti letectva a odhaľuje veľké projekty na výstavbu prúdových lietadiel s vodíkovým pohonom nielen s kompletným pohonným systémom na vodík, ale aj s vodíkovou pomocnou pohonnou jednotkou (Auxiliary Power Unit - APU) na výrobu elektriny priamo na palube.

V poslednej dobe sa čoraz častejšie hovorí o novej vodíkovej ekonomike, no ide o oveľa viac, než len o výmenu fosílnych palív za vodík. Tieto dve veci sú veľmi odlišné a vyžadujú oveľa viac ako len motor, ktorý by bol upravený na spaľovanie vodíka. Vyžaduje si to kompletné systémy a inžinierstvo na veľmi základnej úrovni.

V spolupráci s ArianeGroup, spoločným podnikom Airbus-Safran, spoločnosť Airbus dokončila testovanie kompletného systému na privádzanie vodíka do motora leteckej plynovej turbíny. Projekt s názvom HyPERION, ktorý je pomenovaný podľa francúzskej skratky pre vodík pre ekologicky zodpovedný letecký pohon, sa začal v decembri 2020 a je zameraný na výrobu praktických vodíkových komerčných lietadiel do roku 2035. Jeho cieľom je otestovať obe technológie, aby sa zabezpečilo, že budú fungovať s vysokým stupňom bezpečnosti, a aby sa identifikovali oblasti, v ktorých je potrebné viac práce.

V tomto prípade ide o spojenie odborných znalostí Airbusu v oblasti konštrukcie lietadiel so systémami kvapalného vodíka ArianeGroup vyvinutými pre rodinu vesmírnych rakiet Ariane. V novom systéme sa vodík skladuje ako podchladená kvapalina v kryogénnych nádržiach. Tá sa dávkuje do palivového systému, ktorý predhrieva kvapalinu a mení ju späť na plyn, ktorý sa dodáva do motorov pri optimálnej teplote a tlaku.

Schéma lietadla na vodíkový pohon.

Testovacie zariadenie Vernon spoločnosti ArianeGroup vykonalo testy s francúzskym leteckým laboratóriom ONERA, pričom skúmalo kompatibilné kovy a systém úpravy vodíka v teste funkčnosti konceptu 12. mája 2023, ktorý využíval pôvodne vyvinuté elektrické čerpadlo, plynový generátor a výmenníky tepla pre rakety Ariane.

V ďalšom projekte Airbus UpNext pracuje na demonštračnom programe na nahradenie „skrytého“ motora na lietadle. Táto technológia APU je prúdový turbínový motor, ktorý je pripojený ku generátoru, ktorý zásobuje elektrinou palubné osvetlenie lietadla, palubnú kuchynku a avioniku kokpitu a tiež pretlakuje kabínu, pričom dodáva kúrenie a chladenie.

Spoločnosť Airbus chce do roku 2025 postaviť technologický demonštrátor s názvom HyPower, ktorý nahradí APU na Airbuse A330 vodíkovým palivovým článkom, ktorý zníži emisie a hladinu hluku konvenčnej jednotky.

„Tieto testy budú znamenať nový krok v našej dekarbonizačnej ceste a programe ZEROe prostredníctvom ambicióznej letovej demonštrácie, ktorá sa dostane do vzduchu do konca roku 2025,“ povedal Michael Augello, generálny riaditeľ Airbus UpNext. „Chceme demonštrovať prevádzkyschopnosť a integráciu systému vrátane tankovania vodíka do lietadla. Tento systém predvedieme v reálnych podmienkach, pri stúpaní do 7 620 metrov a lietaní po dobu jednej hodiny s 10 kilogramovým plynným vodíkom na palube. Nemôžeme to však urobiť sami a naša spolupráca so španielskou vládou a externými partnermi bude kľúčovým faktorom, ktorý umožní túto sériu testov.“