PIBOT sa stal prvým humanoidným robotickým pilotom na svete

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 1. 9. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Tím výskumníkov vytvoril prvého humanoidného robotického pilota na svete s názvom PIBOT. Okrem toho, že tento robot dokáže ľahko vkĺznuť do sedadla pilota a používať robotické ruky na prepínanie spínačov v kokpite, využíva technológiu umelej inteligencie na zapamätanie si letových schém a núdzových protokolov.
V priebehu rokov bolo vyvinutých viacero robotických pilotov. V roku 2016 sprevádzal ľudského pilota pri vykonávaní niektorých základných manévrov počas letu systém ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System) agentúry DARPA. V nasledujúcom roku systém ALIAS pristál s lietadlom Boeing 737 pomocou simulátora a krátko na to spoločnosť RE2 Robotics oznámila, že ju americké letectvo poverilo vývojom systému CARNAC (Common Aircraft Retrofit for Novel Autonomous Control), čo je vnorený robotický systém určený na lietanie s nemodifikovaným lietadlom. V roku 2019 potom ROBOpilot uskutočnil svoj prvý dvojhodinový let.
Rozdiel medzi týmito robotickými pilotmi a tým, ktorého nedávno vyvinuli výskumníci z Kórejského inštitútu pre pokročilú vedu a technológie (KAIST), je v tom, že PIBOT, najnovší robot určený na riadenie lietadla, využíva technológiu umelej inteligencie a je to humanoidný robot. Práve humanoidná časť z neho robí svetový unikát.
„Humanoidné roboty si nevyžadujú úpravu existujúcich lietadiel a môžu sa okamžite uplatniť pri automatizovaných letoch,“ povedal David Hyunchul Shim, ktorý vedie projekt PIBOT. „Sú preto veľmi dobre použiteľné a praktické“.
Okrem toho, že je humanoidný robot PIBOT navrhnutý tak, aby fyzicky sedel na mieste pilota, výskumníci tvrdia, že začlenenie technológie ChatGPT mu poskytuje výraznú výhodu. Znamená to, že robot si dokáže zapamätať letecké navigačné mapy Jeppesen z celého sveta. To, ako zdôrazňujú, je pre ľudských pilotov nemožné. Robot si tiež zapamätal príručku QRH (Quick Reference Handbook), ktorá obsahuje všetky postupy uplatniteľné v prípade abnormálnych a núdzových stavov, ako je strata elektrického napájania alebo poruchy systému. Výskumníci tvrdia, že tieto schopnosti umožňujú PIBOT-ovi lietať bez chýb a reagovať na rôzne situácie rýchlejšie ako ľudskí piloti.
Keďže ide o humanoidného robota, PIBOT dokáže presne manipulovať s prepínačmi v kokpite lietadla, a to aj počas prudkých turbulencií. Vďaka zabudovanej kamere môže robot analyzovať stav kokpitu aj vonkajšieho prostredia.
Schopnosti PIBOT-a pri rolovaní, štarte, samotnom lete, krúžení nad letiskom a pristávaní sa zatiaľ testovali len na letovom simulátore, ale výskumníci plánujú čoskoro vyskúšať robota v reálnom ľahkom lietadle. A vidia aj iné využitie PIBOT-a ako len na pilotovanie lietadiel.
„Očakávame, že sa uplatní v rôznych iných vozidlách, ako sú autá a vojenské nákladné vozidlá, pretože dokáže ovládať širokú škálu zariadení,“ povedal Shim. „Títo roboti budú užitoční najmä v situáciách, keď sú vojenské zdroje veľmi vyčerpané“.
Očakáva sa, že projekt bude dokončený do roku 2026, a vtedy výskumníci plánujú komercializovať humanoidného robota PIBOT na vojenské aj civilné použitie.