Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vzducholoď na solárny pohon bude nonstop krúžiť svetom bez paliva

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
5. 10. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Diaľkové letectvo s nulovými emisiami bude čoskoro možné, teda za predpokladu, že sa moc neponáhľate. Solárne napájanej vzducholodi Solar Airship One bude totiž trvať 20 dní, kým bez prestávky preletí celú cestu okolo rovníka, čo je približne 40 000 km, s nulovými emisiami.

Vzducholoď s dĺžkou 151 metrov bude mať celý svoj horný povrch pokrytý solárnou fóliou. Je to približne 4 800 metrov štvorcových, čo sú asi dve tretiny plochy futbalového ihriska. Cez deň budú solárne panely poháňať elektrické pohonné systémy vzducholode a zároveň budú ukladať extra energiu na nočný let pomocou elektrolýzy vody na vodík. V noci bude vodík prúdiť cez palivový článok, aby vzducholoď mohla pokračovať v lete.

Vzducholoď Solar Airship One uskutoční prvý let na svete vzducholoďou bez medzipristátia okolo zemegule.

Vzducholoď Solar Airship One bude pritom pilotovať trojčlenný tím. A to bývalý francúzsky astronaut a pilot vzdušných síl Michel Tognini, paraplegická preživšia leteckej nehody a akrobatická pilotka Dorine Bournetonová a dobrodruh a „inšpirátor“ Bertrand Piccard, ktorý urobil prvý úspešný nonstop oblet s balónom v roku 1999 a tiež pilotoval lietadlo Solar Impulse 2 na prvom solárnom lete okolo sveta počas 16 a pol mesiaca v rokoch 2015 a 2016.

Zdá sa, že tím spoločnosti Euro Airship očakáva priemernú rýchlosť niečo málo cez 83 km / h. To je menej ako desatina rýchlosti priemerného dopravného lietadla spaľujúceho fosílie. Vzducholode však majú niekoľko kľúčových výhod. Môžete zastaviť a začať v takmer akomkoľvek bode, ktorý sa vám páči, bez toho, aby ste potrebovali napríklad pristávaciu dráhu.

V noci bude vzducholoď poháňaná vodíkom nabitým cez deň.

Zatiaľ čo niektoré projekty majú za cieľ vzkriesiť vzducholoď ako formu luxusného cestovania pasažierov, iní veria, že vzducholode naplnené vodíkom sú budúcnosťou prepravy nákladu s nulovými emisiami. Môžu prepraviť 8 až 10 násobok úžitkového zaťaženia v porovnaní s nákladným lietadlom. A to za štvrtinovú cenu. Vzducholoď má tiež až 10-krát vyššiu rýchlosť ako nákladná loď.

Energia, ktorú vzducholoď Solar Airship One využije, je obnoviteľná, no jedna kľúčová zložka nie. Jej tuhá konštrukcia je vyplnená 15-timi samostatnými obalmi, ktoré spolu obsahujú 50 000 metrov kubických hélia. Hélium je pritom jediný prvok na Zemi, ktorý je úplne nenahraditeľný, pretože keď unikne do vzduchu, vystúpi priamo z atmosféry až do vesmíru.

Tím spoločnosti Euro Airship sa pripravuje na let okolo sveta bez uhlíka v roku 2026, pričom vzducholoď bude letieť blízko rovníka vo výške okolo 6 000 metrov.

Let by mal trvať asi 20 dní.