Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Obrovské autobusy na baterky

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na výstave verenej dopravy v Houstone sa okrem iného predstavil aj jeden elektromobil, ktorý sa tak ľahko prehliadnuť nedal – išlo totiž o obrovský autobus, ktorý je na pohon batérií. Pochádza z dielne BYD Motors a nazýva sa Lancaster eBus.

O autobusoch na elektrickú energiu sme vás už informovali v rámci školskej dopravy v Kalifornii, kde ročne šetria škole až 11,000 dolárov – a zároveň samozrejme neprispievajú k znečisťovaniu ovzdušia. Teraz je tu však Lancaster eBus, ktorý je vraj najväčším elektrickým vozidlom na pohon batérie. Tento eBus vznikal asi dva roky a je dlhý až 18,2 metra. Bez toho, aby ste vedeli, čo je vo vnútri, sa však navonok neodlišuje od klasického autobusa. Obsahuje viaceré vyspelé novinky, napríklad motory ukryté vo vnútri kolies. Tie si dokážu poradiť s 21%tným stúpaním, čím sa eBus stáva vhodným aj pre mierne hornatejšie kraje.

Batérie sú železo-fosfátového zloženia a spoločnosť BYD vraví, že eBus prejde na jedno nabitie až viac ako 250 km s „nákladom“ v podobe 120 pasažierov. To by malo vystačiť na celodenný chod a dobitie energiou až počas nočného režimu, kedy je i cena za elektrinu nižšia. Mimochodom, batérie sú vraj extrémne odolné a bezpečné, ako to vidno v ukážke. Ich životnosť je 25 rokov, teda asi 10,000 nabíjaní.