Nový hydroplán na vodíkový pohon má zlepšiť cestovanie po ostrovoch
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 30. 7. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Švajčiarska startup spoločnosť v oblasti čistej energie v letectve JEKTA oznámila partnerstvo s vývojárom pohonných jednotiek na vodíkové palivové články ZeroAvia s cieľom predĺžiť dolet a nosnosť pripravovaného elektrického obojživelného osobného lietadla s názvom PHA-ZE 100.
Spoločnosť JEKTA už niekoľko rokov navrhuje svoje Osobné hydroplánové lietadlo s nulovými emisiami 100 (Passenger Hydro Aircraft Zero Emission 100 alebo v skratke PHA-ZE 100) na základe batériovo-elektrického pohonu.
Obojživelné osobné lietadlo bude mať kompozitnú konštrukciu, ktorá v zárodku potlačí koróziu, 10 elektromotorov / vrtúľ s výkonom po 180 kW, ktoré budú rozmiestnené na strešných krídlach, čo umožní dosiahnuť cestovnú rýchlosť 135 uzlov (250 km / h), a dostatok rýchlo nabíjateľných batériových blokov na hodinový let „z oceánskych ostrovov do škandinávskych fjordov“, s 30-minútovou rezervou na zvládnutie nepredvídaných zmien letového plánu.
Do jeho interiéru sa zmestí až 19 cestujúcich a traja členovia posádky, pričom sa využívajú materiály ako korok, kompozity z prírodných vlákien a vegánska koža. Spoločnosť JEKTA nedávno požiadala spoločnosť MBVision o pomoc pri vizualizácii niekoľkých návrhov interiéru lietadla, vrátane usporiadania ekonomickej triedy, triedy pre manažérov, VIP a leteckej ambulancie.
Spoločnosť uvádza, že lietadlo je nakonfigurované na vzlet a pristátie v pobrežných vodách, riekach, kanáloch a lagúnach, ako aj na pozemných dráhach. A celková konštrukcia môže „akceptovať existujúce a budúce riešenia skladovania energie“. Pôvodné plány počítali s batériovou technológiou, ktorá by dodávala šťavu elektromotorom, ale partnerstvo so spoločnosťou ZeroAvia prizve na párty vodík a umožní dlhšie lety s nulovými emisiami a väčším úžitkovým zaťažením. V tejto fáze spolupráce sa hovorí o dolete v rozmedzí 500 až 600 kilometrov a o zvýšení úžitkového zaťaženia o jednu tonu.
„Vďaka spolupráci so spoločnosťou ZeroAvia a definovaniu vhodného systému palivových článkov môžeme našim potenciálnym klientom z radov prevádzkovateľov ponúknuť možnosť výberu z dvoch zdrojov paliva,“ uviedol George Alafinov, generálny riaditeľ spoločnosti JEKTA. „Vodíkový systém prináša životaschopnú alternatívu k elektrickému batériovému napájaniu, ktorá sľubuje výrazné zvýšenie doletu nášho PHA-ZE 100, čo bude vyhovovať prevádzkovateľom obsluhujúcim dlhšie regionálne trasy. Naopak, možnosť batériového napájania bude vyhovovať misiám s kratším doletom a prevádzkovateľom lietajúcim v lokalitách, kde je elektrické napájanie cenovo výhodnejšie a dostupnejšie.“
Spoločnosti JEKTA a ZeroAvia budú teraz pracovať na vývoji a certifikácii integrovaného systému výroby energie z vodíkových palivových článkov pre PHA-ZE 100, vrátane elektroniky, vodíkovej nádrže a palivového systému. Časový harmonogram projektu nebol zverejnený, ale dodávka prvého lietadla PHA-ZE 100, ktoré sa vyvíja tak, aby spĺňalo certifikáciu CS-23 v Európe a FAR-23 v USA, sa údajne odhaduje na rok 2029.