Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nákladná loď zachytáva CO2 z výfukových plynov a ukladá ho na palube

Nákladná loď zachytáva CO2 z výfukových plynov a ukladá ho na palube
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
3. 2. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Preprava tovaru na obrovských nákladných lodiach poháňaných fosílnymi palivami je rozhodne špinavá záležitosť. Jedna takáto nákladná loď sa však chystá začať pilotný projekt, ktorý by mohol výrazne vyčistiť lodnú dopravu. Na nákladnej lodi Clipper Eris bol totiž nainštalovaný palubný systém, ktorý bude zachytávať CO2 z vlastných výfukových plynov a ukladať ho do nádrží na palube.

Tisíce obchodných lodí každoročne križujú svetové oceány a moria, aby pomohli udržať obchod pri živote. Drvivá väčšina z nich je postavená na spaľovacích motoroch poháňaných fosílnymi palivami, ktoré počas plavby vypúšťajú do atmosféry CO2. V celosvetovom meradle sa lodná doprava podieľa približne 3 % na svetových emisiách CO2 spôsobených ľudskou činnosťou.

Medzinárodná námorná organizácia sa už niekoľko rokov snaží vyčistiť lodnú dopravu presadzovaním predpisov o skleníkových plynoch, ale nedávno sa odhodlala stanoviť ambiciózne ciele nulových čistých emisií pre globálne odvetvie do roku 2050.

Skúmajú sa palivá s nižšími alebo dokonca nulovými emisiami, ako aj možnosti batériovej elektriny, a už teraz vznikajú plody takýchto projektov. Realizácia vývoja v tejto oblasti však môže znamenať, že spoločnosti budú musieť investovať do úplne nových konštrukcií. Ďalší výskum sa zameriava na zníženie emisií súčasnej flotily.

Už v roku 2011 spoločnosť Solvang „iniciovala ucelený program na zvýšenie energetickej účinnosti našich plavidiel a odstránenie škodlivých emisií z výfukových plynov“. Odvtedy sa zaviedli také veci, ako sú moduly recirkulácie plynov, „práčky plynu“ s otvorenou slučkou a mechanické a systematické zlepšovanie. Jej nákladná loď Clipper Harald následne fungovala ako akési testovacie laboratórium pre inovačný projekt SFI Smart Maritime.

Očakáva sa, že až 70 % CO2 vo výfukových plynoch zo 7-megawattového motora lode Clipper Eris sa zachytí v systéme OCCS, potom sa „schladí až do skvapalnenia“ a potom sa uskladní v nádržiach na palube.

Spoločnosť Solvang tiež vyvíja Systém zachytávania a ukladania oxidu uhličitého (Carbon Capture and Storage system – CCS) a v roku 2021 začala prevádzkovať 1,2-megawattový systém s výrobcom práčok plynu Wärtsilä. Teraz bola táto technológia nainštalovaná na etylénový tanker Clipper Eris v rámci pilotného projektu v spolupráci so spoločnosťami Wärtsilä, MAN Energy Solutions a výskumným inštitútom SINTEF.

Očakáva sa, že palubný systém Onboard CCS zachytí približne „70 % CO2 vo výfukových plynoch z hlavného motora [7-MW]“. Táto technológia bude fungovať popri existujúcich systémoch čistenia výfukových plynov a výsledný CO2 sa bude „chladiť až do skvapalnenia“ pred uskladnením v nádržiach na palube.

„Zachytávanie uhlíka na palube v kombinácii s existujúcou technológiou čistenia je významnou skratkou k dekarbonizácii svetovej flotily,“ povedal Edvin Endresen, generálny riaditeľ spoločnosti Solvang ASA. „Toto riešenie vystupuje ako jedno z najsľubnejších riešení pre budúce plavidlá.“

 Schéma znázorňujúca palubný systém zachytávania a skladovania uhlíka.

Očakáva sa, že čerstvo vybavená nákladná loď Clipper Eris opustí Singapur na svoju dvojročnú testovaciu misiu začiatkom februára. Ak sa pilotný projekt osvedčí, spoločnosť Solvang uvádza, že má vo výstavbe sedem nových lodí, ktoré sú pripravené na inštaláciu technológie Onboard CCS.

„CCS je niečo, čo môžeme urobiť v priebehu niekoľkých rokov,“ povedal Tor-Øyvind Ask, riaditeľ flotily Solvang. „Keď bude mať svet dostatok zelenej energie, zachytený CO2 sa môže premeniť na elektropalivo.“

Medzi ďalšie aplikácie zachyteného CO2 patrí využitie v potravinárskom priemysle a v sýtených nápojoch.

Loď Clipper Eris opustí vo februári singapurskú lodenicu Seatrium Admiralty Yard, kde sa uskutoční dvojročná pilotná misia na testovanie palubného systému zachytávania a ukladania uhlíka.