Fotovoltická platforma odolná voči vlnám skúma potenciál na mori
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 25. 10. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Polia premenené na solárne elektrárne sú čoraz častejším javom, pretože sa blížime k budúcnosti bez emisií uhlíka. Ale podobne ako veterné turbíny, aj masívne fotovoltaické zariadenia môžu čoskoro smerovať na more. Čína sa v tomto smere chce stať lídrom a začína námorné skúšky šesťuholníkovej plávajúcej fotovoltickej platformy odolnej voči vlnám.
Žlté more sa premieňa na veternú elektráreň, ktorú prevádzkuje skupina Huaneng na juhu polostrova Šan-tung, a signalizuje tak začiatok čínskeho výskumného programu v oblasti solárnej energie na mori.
Na hornej ploche testovacej plošiny s rozlohou 1 624 m2 sa nachádza 434 fotovoltických panelov, na ktorých sa budú testovať tri rôzne technológie a budú mať štyri rôzne výkony, aby sa určilo najodolnejšie nastavenie. Platforma stojí vo výške 9 metrov na sérii 64 bójí namontovaných okolo spodnej konštrukcie. Káble pripevnené k morskému dnu ju udržiavajú v správnej polohe a je navrhnutá tak, aby odolala až 10-metrovým vlnám.
„Keď sa vlny dostanú do kontaktu s fotovoltickými panelmi, vytvoria sa kryštáliky soli, ktoré ovplyvnia účinnosť fotoelektrickej konverzie,“ povedal inžinier projektu Bi Cheng. „Morská voda navyše spôsobí koróziu našich fotovoltických komponentov a elektrických systémov. Preto je celá naša plošina zdvihnutá na vyššiu úroveň nad morom, takže ani pri morských podmienkach nevídaných za 50 rokov sa vlny nedostanú do kontaktu s našimi fotovoltickými panelmi.“
Výskumná fáza bude prebiehať rok po inštalácii a nachádza sa približne 30 kilometrov od pobrežia vo vodách hlbokých 30 metrov. Podľa predstaviteľov mesta Čching-tao budú členovia tímu monitorovať odolnosť voči vetru a vlnám, ako aj celkovú životnosť, hodnotiť účinnosť výnosov a požiadavky na údržbu a ďalšie. Získané údaje budú slúžiť ako podklad pre vývoj budúcich solárnych systémov na mori, ktoré by sa mali integrovať s existujúcimi veternými elektrárňami na mori.
Spoločnosť Huaneng a jej partneri nie sú jediní, ktorí chcú využiť potenciál solárnej energie na mori. Dr. Luofeng Huang z Cranfieldskej univerzity skúma plávajúce fotovoltaické platformy odolné voči vlnám pre vzdialené indonézske ostrovy. Spoločnosti SolarDuck a RWE nedávno nainštalovali pilotnú plávajúcu solárnu elektráreň na veternej elektrárni v Severnom mori. Spoločnosť Ocean Sun vyvinula flexibilnú plávajúcu plošinu, ktorá sa dvíha a klesá s vlnami.