Na pobreží USA sa majú masovo vyrábať plávajúce jadrové elektrárne

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 26. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Spoločnosť Core Power so sídlom vo Veľkej Británii oznámila, že plánuje hromadnú výrobu flotily plávajúcich jadrových elektrární (Floating Nuclear Power Plants - FNPPs) s využitím modernej konštrukcie reaktorov a modulárnej stavby lodí, ktoré budú ukotvené pri pobreží USA približne do 10 rokov.
Jadrová energia zažíva určitú renesanciu, pretože mnohé krajiny sa v záujme uspokojenia svojich energetických potrieb obracajú k atómu. Úzkym miestom pre rozvoj jadrového sektora však nie je výroba reaktorov. Je to stavebná stránka veci, pričom väčšina času a nákladov sa vynakladá na zabezpečenie výstavby základov a budov pre elektrárne, ako aj na orientáciu v neprehľadnom labyrinte povolení, licencií a stavebných povolení.
Aby to spoločnosť Core Power obišla a zároveň urýchlila výrobu, plánuje použiť konštrukciu reaktora 4. generácie v kombinácii s konvenčnými modulárnymi metódami stavby lodí na výrobu plávajúcich jadrových elektrární na báze montážnej linky. Na vyjadrenie tejto skutočnosti ho spoločnosť označuje ako „program Liberty“, čo je odkaz na slávne lode Liberty z druhej svetovej vojny, ktoré sa stavali rýchlosťou až štyri dni na jeden trup.
Srdcom týchto atómových lodí Liberty je kompaktný reaktor s roztavenými soľami, ktorý je zdokonalenou verziou konštrukcie prvýkrát vyvinutej v 50. rokoch 20. storočia. Namiesto palivových tyčí zaseknutých v tlakovej vode ako neutrónovom moderátore a chladive sa v týchto reaktoroch používa jadrové palivo zmiešané s roztavenou soľou pri normálnom atmosférickom tlaku.
Hoci má reaktor s roztavenou soľou aj svoje nevýhody, jeho výhodou je, že je kompaktný, mechanicky jednoduchý, chladí sa prevažne pasívnou cirkuláciou a nie je náchylný na rozpad jadrového paliva. Okrem toho sa ľahko obsluhujú, pretože vyhorené palivo sa dá zo zmesi soli odfiltrovať a nahradiť čerstvým palivom. Spoločnosť Core Power však tvrdí, že ich reaktory nebudú počas svojej životnosti potrebovať doplnenie paliva.
Vďaka inštalácii reaktorov na lodiach ich možno ľahko premiestniť tam, kde sú potrebné, bez toho, aby bolo potrebné riešiť byrokraciu alebo environmentálne zóny so zákazom výstavy, a v prípade zmeny dopytu alebo zmeny miestnej politickej klímy k horšiemu ich možno ľahko premiestniť. A môžu sa tiež ľahko vrátiť do centrálneho zariadenia na údržbu alebo likvidáciu. Okrem toho sú plávajúce jadrové elektrárne umiestnené pozdĺž pobrežných línií v blízkosti oblastí s najvyšším dopytom.
Myšlienka plávajúcich jadrových elektrární pritom nie je nová. Reaktory sa inštalujú na ponorkách a lodiach už od roku 1954 na USS Nautilus a prvá plávajúca elektráreň pochádza z roku 1967. Myšlienku oživilo Rusko v roku 2019 a v posledných rokoch o ňu prejavili zvýšený záujem Američania a Briti.
Spoločnosť Core Power chce medzitým postúpiť o krok ďalej. Okrem hromadnej výroby plávajúcich jadrových reaktorov spoločnosť tvrdí, že tieto elektrárne sú len prvou fázou dlhodobého programu. Konečným cieľom je nielen mať reaktory v lodiach, ale používať ich ako bežnú formu komerčného pohonu. Okrem toho sa reaktory môžu použiť aj na odsoľovanie a výrobu ekologického vodíka pre iné energetické aplikácie.
Spoločnosť Core Power plánuje otvoriť svoje knihy objednávok v roku 2028, pričom komerčné dodávky sa začnú v roku 2030.
„Program Liberty odomkne trh s plávajúcou energiou v hodnote 2,6 bilióna USD a výstavba jadrových elektrární v lodeniciach bude prebiehať načas a v súlade s rozpočtom,“ povedal Mikal Bøe, generálny riaditeľ spoločnosti Core Power. „Vzhľadom na to, že 65 % hospodárskej činnosti sa odohráva na pobreží, umožní to jadrovej energii dostať sa na nové trhy. Program Liberty spoločnosti Core Power prinesie odolnú energetickú bezpečnosť pre ťažký priemysel a námornú dopravu. Pritom spôsobí revolúciu v námornom sektore a zmení globálny obchod.“