Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najväčšia solárna elektráreň dnes spúšťa svoj chod

Najväčšia solárna elektráreň dnes spúšťa svoj chod
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Bez kontextu by sme možno dlho hľadali odpoveď na to, prečo pribudlo v Kalifornii 300,000 zrkadiel. Veru, nejedná sa o nárast počtu beauty kurzov ani sa ľudia nezačali o seba viac starať - no starať sa začali o životné prostredie. Vyrástla tu najväčšia solárna elektráreň súčasnosti, ktorá využíva odrazené lúče slnka.

Dnes začala svoju činnosť najväčšia solárna elektráreň na svete menom Ivanpah Solar Electric Generating System v Kalifornii. Nie sú to však klasické solárne panely, aké si môžeme hneď predstaviť, ale ide o zrkadlá. Presnejšie, 300,000 zrkadiel, ktoré majú rozmer približne 2 x 3 metre a sú kontrolované počítačom. Načo? Ten totiž riadi ich sklon, aby odrážali slnečné lúč do centra, kde stojí 140 metrov vysoká veža, v ktorej je obrovská nádoba s vodou. Pôsobením slnečnej energie táto voda vrie a tvorí paru, ktorá poháňa turbínu.

Zrkadlá v Kalifornii zohrievajú vodu a tak tvoria paru na pohon turbíny

Elektráreň spolu vlastnia 3 spoločnosti – NRG Energy, BrightSource Energy a (ne)prekvapivo Google, ktorý doslova bojuje na všetkých frontoch. Podľa tlačovej správy táto elektráreň bude dodávať energiu zákazníkom z Kalifornie a v plnej kapacite je možné vyrobiť 392 megaWattov solárnej energie. To by malo vystačiť pre potreby 140,000 kalifornských domácností. Vďaka tomu sa vyhne uvoľneniu 400,000 metrických ton oxidu uhličitého, ktorý by sa spotreboval pri inej výrobe elektrickej energie - a to je asi tak ekvivalent odstráneniu 72,000 vozidiel z ciest.

Nová solárna elektráreň v Kalifornii