Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Solárna elektráreň zabíja vtáctvo

Solárna elektráreň zabíja vtáctvo
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Sústredené slnečné lúče solárnej elektrárne Solar Electric Generating System neďaleko Kalifornie totiž vytvárajú obrovskú teplotu, až 530 stupňov Celzia a tento „vzdušný gril“ pripravuje o život všetko, čo sa dostane do jeho poľa pôsobnosti. Na extrémnu teplotu už doplatilo niekoľko desiatok vtákov, ktorých spálené telá našli enviromentalisti v okolí elektrárne.

Je to iba pár dní, čo sme informovali o spustení novej solárnej elektrárne. Viac ako 300,000 zrkadiel situovaných okolo veže s vodou, smerujúce celý deň lúče slnka ja gigantickú cisternu. Uvoľňujúca sa para poháňa turbínu a EKO elektrina pre 140,000 domácností v okolí je na svete.

Bohužiaľ, iba po pár dňoch sa už objavila jedna nevýhoda. Sústredené slnečné lúče totiž vytvárajú obrovskú teplotu, až 530 stupňov Celzia a tento „vzdušný gril“ pripravuje o život všetko, čo sa dostane do jeho poľa pôsobnosti. Na extrémnu teplotu už doplatilo niekoľko desiatok vtákov, ktorých spálené telá našli enviromentalisti v okolí elektrárne. Ekológovia varujú, že obrovská žiariaca plocha zrkadiel môže vtáctvo mýliť s tým, že ide o jazernú hladinu. Okrem toho, niektoré vtáky zahynuli i nárazom do obrovských zrkadiel. To však stále nie je všetko. Tiež vravia, že z okolia sa vytratili orly skalné a jastraby, ktoré sa tu pred tým vyskytovali a rovnako sa naráža i na migračný problém zvieratstva – obrovský komplex na ploche 13 km2 totiž naozaj vyrába určitú „obchádzku“ pre kojoty i korytnačky.

V rámci právnych záležitostí sú však stále vo výhode majitelia Ivanpah Solar Electric Generating System, pretože ich elektráreň prináša veľký benefit domácnostiam. Kto vie, čo sa môže prihodiť napríklad v takej pripravovanej elektrárni s podvodnými šarkanmi. Snáď nebude rozomieľať ryby na kašu...