Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

3-miliardová investícia IBM do vývoja čipov

3-miliardová investícia IBM do vývoja čipov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť IBM oznámila investíciu troch miliárd dolárov počas nasledujúcich 5 rokov do oblasti vývoja čipov. Chcú totiž pomocou dvoch výskumných programov posunúť vývoj čipov vpred s tým, aby mohli vyhovieť rastúcim požiadavkám cloudových technológií, ale aj nárokom v oblasti veľkého objemu dát, tzv. Big Data.

Výskumný program číslo jeden sa zameriava na ďalší vývoj kremíkových polovodičových technológií, kým pri druhom výskumnom programe sa IBM sústredí na vývoj čipov tzv. post-kremíkovej éry. V tomto prípade musia vývojári hľadať úplne nové cesty v rámci pokroku vo vývoju alternatívnych technológií. Big Data a Cloud aplikácie stále zvyšujú svoje požiadavky ako kapacita systémov. To sa premieta aj do vývoja polovodičov.

Odborníci na polovodiče predpokladajú, že tieto sa budú v postupne zmenšovať z dnešných 22 nanometrov na 14 - 10 nanometrov. Koncom tohto desaťročia by sa ich rozmery mohli znížiť až na 7 nanometrov, prípadne ešte menej. To si však vyžaduje veľké investície a inovácie polovodičovej architektúry. Výroba noviniek zároveň súvisí s ďalšími vynálezmi v oblasti nových nástrojov a techník pre výrobu polovodičov.

„Otázkou nie je, či budeme zavádzať sedem nanometrové technológie do výroby, ale skôr kedy, ako, a za akú cenu to bude,“ vraví John Kelly, senior viceprezident IBM pre výskum. „Špičkoví inžineri a vedci zo spoločnosti IBM sú pripravení na to, aby mohli čeliť novým úlohám vo vývoji a výskume čipov, a dokázali tak reagovať na rastúce požiadavky cloudových a Big Data technológií,“ dodal John Kelly.

Spoločnosť IBM je držiteľom vyše 500 patentov, ktoré urýchľujú pokrok vo vývoji sedem nanometrových technológií. Vývojári zo spoločnosti IBM už dnes pracujú na vývoji uhlíkových nanotrubíc, ako aj neuromorfných čipov, aby sa pri tomto výskume posunuli za hranice súčasných vedomostí.