Drevný prášok odstráni farbivo z odpadových vôd textilného priemyslu

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 29. 3. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
V krajinách ako India sa veľké množstvo toxických odpadových farbív z textilného priemyslu uvoľňuje priamo do vodných tokov, čo môže poškodzovať ľudí a životné prostredie. Nové filtračné médium by mohlo odstrániť veľkú časť tohto farbiva z tokov odpadových vôd, pričom pochádza z dreva.
Materiál vyvinutý vedcami zo švédskej Chalmersovej technickej univerzity a indického Malaviyaovho národného technologického inštitútu v Jaipure má formu prášku zloženého z nanokryštálov celulózy. Celulóza použitá v týchto drobných kryštáloch je extrahovaná z dreva, v ktorom tvorí bunkové steny. Toto drevo by sa zase dalo získať ako odpad z celulózo-papierenského alebo drevárskeho priemyslu, čo znamená, že stromy by sa nemuseli rúbať len na výrobu prášku.
Pomocou „jednoduchého ošetrenia kyselinou“ sa na povrch nanokryštálov aplikuje negatívny náboj. To spôsobuje, že selektívne absorbujú molekuly farbiva a zároveň umožňujú molekulám vody prechádzať. A čo je dôležité, keď je prášok vystavený slnečnému žiareniu, zachytené farbivo sa rýchlo rozkladá na menej toxickú formu. V žiadnom kroku filtračného procesu pritom nie je potrebný žiadny tlak ani teplo.
Vedci dúfajú, že ako náhle sa technológia bude ďalej rozvíjať, filtre vyrobené z celulózového nanokryštálového prášku by sa mohli umiestniť do odchádzajúcich odpadových vôd v textilných továrňach. V doteraz vykonaných laboratórnych testoch materiál odstránil až 80 % znečisťujúcich látok z farbív zo vzoriek znečistenej vody.
Tím verí, že toto číslo zvýši vyladením premenných, ako je čas ošetrenia a hodnota pH vody. Okrem toho je možné, že pridaním predtým vyvinutého podobného materiálu na báze celulózy by sa mohli zachytiť aj znečisťujúce látky z ťažkých kovov, ako je chróm.
„Predstavte si jednoduchý čistiaci systém, ako je prenosná skrinka napojená na odpadové potrubie,“ povedal vedúci vedec, odborný asistent Gunnar Westman. „Keď kontaminovaná voda prechádza cez celulózový práškový filter, znečisťujúce látky sú absorbované a slnečné žiarenie vstupujúce do čistiaceho systému spôsobí, že sa rýchlo a efektívne rozložia. Ide o cenovo výhodný a jednoduchý systém na nastavenie a používanie a vidíme, že by to mohlo byť veľkým prínosom v krajinách, ktoré majú v súčasnosti zlé alebo žiadne čistenie vody“.
Článok o štúdii bol nedávno publikovaný v Industrial & Engineering Chemistry Research.