Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Flotila jadrovej dopravy testuje plachty poháňané umelou inteligenciou

Flotila jadrovej dopravy testuje plachty poháňané umelou inteligenciou
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
28. 6. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nuclear Transport Solutions (NTS), súčasť britského Úradu pre vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky, sa snaží znížiť náklady na palivo a emisie svojej flotily lodí používaných na prepravu vyhoreného jadrového paliva z celého sveta ich dodatočným vybavením technologicky špičkovými plachtami.

Myšlienka vybaviť nákladné lode plachtami, aby sa znížila spotreba paliva a znečistenie, pochádza z energetickej krízy v polovici 70-tych rokov minulého storočia a záujem o túto myšlienku kolísal, pretože náklady na ťažkú naftu, na ktorú lode jazdia, stúpali a klesali.

Časť rovnice bola ekonomická, ale druhá časť bola technologická. Hoci plachty môžu znížiť spotrebu paliva až o 20 %, lode sú postavené na motoroch, čo maximalizuje nákladový priestor a schopnosť efektívne nakladať a vykladať náklad. Nanešťastie, mnohé návrhy plachiet s dodatočným vybavením sú komplikované, vyžadujú si ďalšiu posádku a nielen že zaberajú cenný priestor, ale prekážajú pri prevádzke lode.

Umelecké stvárnenie nasadeného systému Fastrig.

V rámci trojročného projektu Winds of Change NTS zvažuje prispôsobenie systému Fastrig vyvinutého spoločnosťou Smart Green Shipping (SGS), aby zistila, či je praktický na to, aby zapadol do flotily troch špeciálne navrhnutých lodí NTS. Tieto lode sa používajú na prepravu vyhoreného jadrového paliva vo forme sklovitého materiálu zapečateného vo vysoko zabezpečených bankách z jadrových elektrární až z Japonska späť do Británie na prepracovanie na nové palivové tyče.

Systém Fastrig v podstate pozostáva z nosných profilov namontovaných v súpravách na palube lode, pričom jedna časť je pripevnená k stožiaru a druhá je zavesená na prvej ako klapky na krídle lietadla. Systém pritom funguje autonómne pomocou umelej inteligencie a dokáže plachty nastaviť do čo najefektívnejšieho uhla voči vetru, aby sa zabezpečil ťah lode.

Počítačové modelovanie systému Fastrig.

Šikovné je, že keď plachty nie sú potrebné, sú navrhnuté tak, aby sa zložili tak, aby sťažne ležali v jednej rovine na palube. Neprekážajú tak nákladným žeriavom ani inému vybaveniu. To tiež zabraňuje tomu, aby sa systém Fastrig stal nebezpečenstvom pri silnom vetre.

Systém v súčasnosti prechádza pozemnými testami v Škótsku s technickými, komerčnými a environmentálnymi hodnoteniami, ktoré budú prebiehať do marca 2025. Bezpečnostné, technické a výkonnostné údaje sa použijú na informovanie o akejkoľvek budúcej inštalácii.

Systém Fastrig po stiahnutí na palubu.