Mäkký robot používa vzduch na uchopenie a uvoľnenie predmetov
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 4. 8. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného elektrického zariadenia platí, že čím menej energie robot spotrebuje na vykonávanie pridelených úloh, tým lepšie. S ohľadom na túto skutočnosť bol vytvorený nové mäkké robotické uchopovadlo, ktoré uchopuje a uvoľňuje predmety bez použitia elektrickej energie.
Experimentálne pneumatické zariadenie, ktoré vyvinul tím výskumníkov z Kalifornskej univerzity v San Diegu, je 3D vytlačené v jednom kroku, takže nie je potrebná žiadna montáž alebo iné spracovanie po 3D tlači. Je navrhnuté tak, aby sa dalo namontovať na koniec tradičného robotického ramena.
Aby sa minimalizovali netesnosti, ktoré by umožnili únik vzduchu z uchopovadla, každá jeho vrstva je 3D vytlačená v jednej súvislej línii roztaveného polyméru. Pretože tento materiál je pri ukladaní v roztavenom stave, každá vrstva sa pri ochladzovaní spája s vrstvou pod ňou. Aj keď uchopovadlo na prevádzku nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu, musí byť napojené na zdroj stlačeného vzduchu. Tento vzduch prúdi cez gumenú hadicu do uchopovadla.
Keď je stred „ruky“ zariadenia stlačený nadol proti predmetu, tlak spôsobí otvorenie vnútorného ventilu. To umožňuje, aby vzduch prúdil do dvoch prstencových prstov, čo spôsobuje, že sa rozťahujú a uzatvárajú okolo predmetu. Zostávajú zatvorené, pokiaľ je uchopovadlo vo vertikálnej orientácii.
Ako náhle je však otočené nabok (horizontálne), váha predmetu spôsobí otvorenie ďalšieho ventilu. Vzduch potom prúdi späť z prstov, čo spôsobuje, že sa otvoria a uvoľnia predmet.
„Navrhli sme funkcie tak, aby séria ventilov umožnila uchopovadlu uchopiť kontakt a uvoľniť ho v správnom čase,“ povedal postdoktorandský výskumník Yichen Zhai, hlavný autor článku o projekte. „Je to prvýkrát, čo môže takýto uchopovač uchopiť aj uvoľniť“.
Vedci dúfajú, že uchopovadlo by sa jedného dňa mohlo použiť pri manipulácii s jemnými predmetmi, ako je ovocie a zelenina.
Článok bol nedávno publikovaný v magazíne Science Robotics.