Zručný štvornohý robot lezie po rebríku rýchlejšie ako akýkoľvek iný
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 10. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Štvornohý robot ANYmal nielenže chodí po štyroch nohách, ale dokáže sa aj valiť na štyroch kolesách, postaviť sa, hádzať škatule a prekonať cestu hore a dole po schodoch. Akoby to všetko nestačilo, teraz dokáže dokonca liezť aj po rebríkoch.
Štvornohý robot ANYmal, ktorého vytvorili inžinieri z výskumného inštitútu ETH Zürich, prvýkrát zaujal už v roku 2017, keď vyvinul schopnosť používať výťahy vo výškových budovách. Odvtedy sa stal komerčne dostupným prostredníctvom spin-off spoločnosti ANYbotics. Ďalšia startup spoločnosť uvádza na trh verziu na kolieskach, ktorá sa teraz nazýva Swiss-Mile Robot.
Súčasný model ANYmal má bežnú rýchlosť chôdze 0,75 metra za sekundu a na jedno nabitie batérie dokáže prekonávať vnútorný alebo vonkajší terén po dobu 90 až 120 minút. Je vybavený snímačmi, ako je 360-stupňový modul LiDAR, šesť kamier na snímanie hĺbky priestory a dve optické kamery, ktoré dodávajú údaje do dvoch šesťjadrových procesorov Intel.
Všetky tieto technológie umožňujú robotovi autonómne vykonávať úlohy, ako sú bezpečnostné a ochranné kontroly v prostrediach, ako sú továrne, plynárne, sklady a dokonca aj bane. Časti všetkých týchto miest sú prístupné len po rebríkoch, po ktorých sa predchádzajúci model ANYmal nedokázal vyšplhať.
S cieľom odstrániť tento nedostatok začal tím pod vedením robotikov Dylana Vogela a Roberta Bainesa z ETH Zürich výmenou nôh robota ANYmal za štyri „hákové koncové efektory“. Tieto koncovky v tvare písmena C umožňujú robotovi vyvíjať tlakovú aj ťahovú silu na priečky rebríka. To znamená, že môže tlačiť na nižšie priečky a zároveň sa ťahať na vyššie. Tým stabilizuje svoje ťažisko na rebríku počas lezenia po ňom.
Tieto efektory však nie sú veľmi dobré, ak robot nevie, čo s nimi má robiť. Z tohto dôvodu vedci využili takzvaný „privilegovaný prístup posilňovania učiteľa a žiaka“. Veľmi zjednodušene povedané, ide o tréning virtuálneho učiteľa pomocou počítačového modelu, v ktorom sú známe všetky premenné, napríklad uhol rebríka a rozstupy medzi priečkami, a zároveň o tréning virtuálneho študenta, ktorý napodobňuje správanie učiteľa len pomocou chaotických „zašumených“ zmyslových informácií.
Tento virtuálny študent, ktorý vďaka učiteľovi vie, čo má robiť a ako to má robiť najlepšie vďaka svojim zmyslovým údajom, je potom začlenený do softvéru, ktorý skutočný fyzický robot používa na lezenie po rebríkoch.
Pri využití tohto softvéru v laboratórnych testoch mal upravený ANYmal celkovo 90 % úspešnosť pri výstupe po rebríkoch s uhlom od 70 do 90 stupňov. A čo viac, po týchto rebríkoch vyliezol 232-krát rýchlejšie ako akýkoľvek iný robot lezúci po rebríkoch, či už dvojnohý alebo štvornohý.
Nový model štvornohého robota ANYmal si môžete pozrieť v akcii vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.