Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Spot: Robot, ktorého môžete doslova nakopnúť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
11. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Boston Dynamics predstavila štvornohého robota s názvom Spot, ktorý svojím prevedením a pohybom môže pripomínať kozu alebo kamzíka. Tento robot je ďalším dielom zo širokého portfólia robotov tejto spoločnosti, ktoré sú určené prevažne pre pomáhanie vojakom v drsnom a náročnom teréne.

Boston Dynamics začínali ako odnož technologického inštitútu z Massachusett, kedy vývojári vyvinuli prvé roboty, ktoré dokázali bežať a pohybovať sa ako zvieratá. Momentálne je Boston Dynamics stopercentnou dcérskou spoločnosťou Google, Inc. V roku 2005 predstavila táto spoločnosť štvornohého robota Big Dog, ktorý je naozaj veľký. A práve robot Spot je jeho menším a pružnejším nasledovníkom.

Spot sa vie pohybovať vo vonkajšom prostredí a problémy mu nerobia ani uzavreté priestory ako sú napríklad kancelárie. Jeho hydraulický pohybový systém je elektricky poháňaný a robot váži len 72,5 kilogramu. Spot je najmenší terénny štvornohý robot z portfólia tejto spoločnosti, teda okrem mini laboratórnej verzie robota LittleDog.

Úpravami si prešiel aj dizajn a nastavenie pohybu nôh, kým u robota Big Dog sú nohy ohnuté v kolene smerom dopredu, Spot si zobral príklad z pohybu kozy a jeho nohy sú ohnuté smerom dozadu. Robot si aj poskakuje ako taká koza. Pre zabezpečenie správneho pohybu a navigáciu v ťažkom teréne je hlava robota Spot vybavená sledovacím senzorom.

Roboty od Boston Dynamics sú známe pre svoju rovnováhu, no robot Spot ide v balansovaní ešte o krôčik ďalej. V prípade, že do robota z celej sily kopnete, robot nestratí rovnováhu a náraz stlmí a vyrovná, pričom jeho pohyb je veľmi realistický.

Spot si hravo poradí so strmým kopcom, problém mu nerobia ani schody. Okrem toho je aj rýchly, dokáže s človekom udržať tempo pri behu a na rozdiel od neho sa nezadýcha. Pri jeho malých rozmeroch by sa mohol používať ako zved alebo autonómny strážiaci robotický pes, no jeho reálne využitie musí oznámiť spoločnosť Boston Dynamics sama.

Podobné články