Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Olej z rias: Revolúcia vo výrobe čistiacich prostriedkov

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Ecover oznámila, že jej najnovší tekutý prací prostriedok má byť prvým na svete, ktorý na svoju výrobu využije olej z rias. Ak sa pýtate, čo je na tom – potom treba pripomenúť, že zvyčajne sa na takúto výrobu používa napríklad palmový olej. Bohužiaľ, získavanie oleja z palmových jadier vedie k masívnym výrubom dažďových pralesov, čo negatívne ovplyvňuje rastlinné a živočíšne druhy.

Napriek tomu však potrebujeme čistiť naše domácnosti a aj naďalej používame pracie a čistiace prostriedky. No tie sa mimoriadne ťažko (alebo dokonca vôbec) odbúravajú z pôdy. Spoločnosť Ecover sa preto snaží hľadať vhodnú alternatívu. Našla ju v podobe oleja z rias.

“Využitie oleja z rias zabezpečuje vysokú účinnosť produktov no zanecháva omnoho menšiu ekologickú stopu, ako používanie väčšiny olejov vyrábaných v trópoch, ako je napríklad palmový či kokosový olej. To robí oleje z rias ideálnymi pre výrobu produktov do domácností, v ktorých sú v súčasnosti hojne použité práve tropické oleje. Počas nášho výskumu zameraného na nahradenie palmového oleja sme zistili, že riasy sú schopné produkovať jeden z najčistejších olejov vôbec,“ vraví Dirk Develter, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti Ecover. Nové produkty pritom budú disponovať rovnakou čistiacou silou a obsahovať výhody pre človeka i Zem:

- Zníženie závislostí spoločností na veľkovýrobných odvetviach (výroba palmového či kokosového oleja) bez strát na účinnosti produktov
- Znížením závislosti od palmového oleja sa podporia projekty na ochranu prírody
- Riasy sa dajú pestovať lokálne, rovnako aj ich spracovanie na olej - nie je nutné využívať zdroje v trópoch
- Olej z rias poskytne výrobcovi i dodávateľovi plnú transparentnosť vo výrobnom reťazci

Ecover je spoločnosť s najväčšou výrobou ekologických čistiacich prostriedkov sveta. Vyrába ich zo zložiek trvalo udržateľného hospodárstva na rastlinnom a minerálnom podklade. Dosahuje vysokú účinnosť a zároveň minimálnu toxicitu. Ecover neustále vyvíja nové, ekologické povrchovo aktívne látky. Tie využíva vo svojich produktoch. Dokonca i obaly týchto čistiacich prostriedkov sú zo 100% recyklovateľného materiálu.