Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ecover: Výroba plastov z odpadu v oceáne

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Belgická spoločnosť Ecover oznámila spustenie výroby novej plastovej fľaše Ocean Plastic – fľaše budú jedinečné tým, že sa budú vyrábať z plastového odpadu, ktorý spoločnosť vyloví ako znečistenie oceánov. Chcú takto využívať recyklovaný materiál a zároveň prispieť k čisteniu životného prostredia v rámci projektu systematického čistenia oceánov a morí.

Na prvý pohľad nevyužiteľný odpad plávajúci v moriach a oceánoch. Na druhý pohľad to je materiál, ktorý sa spoločnosť Ecover rozhodla sekundárne využívať na tvorbu nových plastových fliaš. Fľaša Ocean Plastic, v ktorej je prostriedok na umývanie riadov Ecover, je celá vyhotovená z recyklovaného plastu, z ktorého 10 % bolo vylovených z mora. Ide o projekt systematického čistenia oceánov a morí, ktorého sa zúčastňujú aj rybárske organizácie, recyklačné spoločnosti, výrobcovia obalov aj Nadácia Waste Free Oceans (v rámci nej sa čistil i Dunaj – Waste free Danube). “Problém plastového odpadu v oceáne je obrovský. V každom štvorcovom kilometri hladiny oceánu víri okolo 25 000 kúskov plastu, čo spôsobuje hynutie státisícov zvierat ročne, zamorovanie vody a konzekventne i nápojov a jedlá, ktoré konzumujeme,“ hovorí Philip Malmberg, šéf Ecoveru. Zdanlivo sa nás to netýka, no mikročastice plastového odpadu, ktorý sa do morí dostáva, putujú aj z riek, ktoré sem ústia. A Dunaj je jednou z nich. Tieto mikročastice nielen zabíjajú morskú faunu a flóru, ale v rybách a morských plodoch sa nám dostávajú späť na tanier.

“Naša fľaša Oceán je len malým krokom na ceste k vyriešeniu tohto problému, ale niekde začať musíme. Plastový odpad sa dá recyklovať a znova použiť, ako sme dokázali práve výrobou plastovej fľaše Ocean Plastic. Čím viac spoločností si osvojí tento inovatívny prístupu vo výrobe, tým bližšie budeme k cieľu vyčistiť svetové oceány a moria,“ dodáva Malmberg. „Potrebujeme vytvoriť fungujúci dodávateľský reťazec, ktorý by umožnil aj ďalším spoločnostiam čo najjednoduchší prístup k vylovenému plastovému odpadu pre jeho ďalšie použitie. Aj prostredníctvom výroby novej fľaše Ocean Plastic chceme ísť v tomto príkladom,” hovorí.

O spoločnosti Ecover sme písali už i v súvislosti s ekologickejšou výrobou čistiacich prostriedkov.