NATO si od nemeckej firmy objednalo vojenské roboty za 9 miliónov eur
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 6. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nemecká startup spoločnosť ARX Robotics práve získala 9 miliónov EUR z Inovačného fondu NATO na vývoj série robustných bezpilotných pozemných vozidiel. Modulárny dizajn robotov im umožňuje plniť rôzne úlohy v útočných a obranných systémoch aliancie.
Investičný fond NATO (NATO Investment Fund - NIF) je samostatný fond rizikového kapitálu v hodnote 1 miliardy EUR, ktorý podporuje 24 z 32 členov aliancie NATO.
„Investuje do špičkových vedeckých a technických startupov s cieľom posilniť obranu, bezpečnosť a odolnosť našich národov,“ uvádza skupina.
Minulý týždeň NIF oznámila svoju úplne prvú podporu, v rámci ktorej spoločne uviedla sériu A kola financovania v celkovej výške 22,5 milióna USD pre britský startup iCOMAT. Táto spoločnosť sa špecializuje na vytváranie pevných, ale ľahkých kompozitných materiálov, ktoré možno použiť pre lietadlá, ako aj pozemné vozidlá.
V rámci druhej investície skupina naďalej ukazuje, že NATO berie svoju obranu vážne s podporou startupu ARX Robotics. Nová zákazka pomôže spoločnosti ARX, založenej bývalými vojakmi nemeckej armády, vyvinúť a poskytnúť autonómne vozidlá z modelového radu GEROEN.
„Armády západných demokracií nie sú pripravené na robotickú vojnu,“ hovorí Marc Wietfeld, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ ARX Robotics. „Aby sme výrazne zvýšili schopnosti našich ozbrojených síl a slúžili ako multiplikátor síl, je potrebné vzájomne prepojené kritické množstvo autonómnych bezpilotných pozemných systémov. Tieto systémy musia byť jednoduché na výrobu decentralizovaným spôsobom a nasaditeľné v kritickom množstve. ARX sa zaväzuje prispievať k európskej technologickej suverenite zvyšovaním výroby týchto systémov, vytváraním softvérovo definovaných systémov a vývojom adaptívneho hardvéru, aby uspokojil dopyt po robustných a autonómnych bezpilotných systémoch.“
Autonómne vozidlá radu GEREON sa dodávajú v štyroch rôznych veľkostiach, aby uspokojili rôzne potreby na bojisku, pričom najväčšie sú schopné uniesť až 500 kg a slúžia ako transportér dronov alebo zdravotnícka jednotka „medivac“. Ostatné robotické jednotky v rade sú silne obrnené a sú určené na výcvik a simulačné cvičenia, zatiaľ čo iné sú pomerne kompaktné a ideálne na prenášanie jemných senzorov, ktoré by sa dali použiť na sledovanie. Pretože všetky robotické vozidlá sú modulárne, ich funkčnosť sa môže meniť podľa potrieb bojiska.
Stroje už otestovalo a nasadilo niekoľko armád po celej Európe, vrátane Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Maďarska a Ukrajiny.
„Je nám cťou podporovať ARX a pomôcť im rozšíriť výrobu v celej Európe,“ povedal Chris O’Connor z NIF. „Keďže potreba pripraviť sa na budúcnosť bezpilotného boja pokračuje, pozemná autonómia zostáva ťažko riešiteľným problémom. Na základe poznatkov zo služby v ozbrojených silách tím v ARX vyvinul špičkový, nákladovo efektívny, modulárny pozemný systém, ktorý môže byť sériovo vyrábaný a ľahko nasaditeľný v obrane, humanitárnych krízach a mimo nich.“