Šesťkolesový robot kontroluje nebezpečné priepusty namiesto ľudí
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 15. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Priepusty na dažďovú vodu môžu byť nebezpečnými miestami kvôli rizikám, ako sú rozpadávajúce sa betónové stropy, ponorené prekážky a nahromadené toxické plyny. Šesťkolesový robot PIPE-i bol navrhnutý s ohľadom na túto skutočnosť, keďže pri kontrole takýchto konštrukcií nahrádza človeka.
Robot PIPE-i, ktorý vytvorila novozélandská inžinierska spoločnosť Beca, bol vyvíjaný počas jedného roka od júna 2022 do júna 2023. Jeho vytvorenie sa iniciovalo, keď stavební inžinieri z tejto spoločnosti dostali za úlohu preskúmať silne popraskaný a zdeformovaný priepust pod rušnou diaľnicou. Po zistení, že žiadna komerčne dostupná možnosť im nedokáže tento priepust adekvátne preskúmať, pristúpili inžinieri k zostrojeniu vlastného robota.
Výsledný prototyp má telo, ktoré je vyrobené 3D tlačou z polykarbonátu a karbónových vlákien, šesť samostatne zavesených kolies, štyri LED panely so svetelnosťou 850 lúmenov, otočnú / náklonnú kameru smerujúcu dopredu, snímač LiDAR a 3D skener Leica BLK360. Tento skener zostáva chránený v zakrytej zadnej časti robota, keď nie je potrebný, a potom sa v prípade potreby vyklopí a skenuje okolie.
Súčasná verzia robota je riadená rádiom v reálnom čase pomocou živého prenosu z kamery, hoci niektoré funkcie, ako je napríklad snímanie blízkosti, môže vykonávať autonómne. Plánuje sa, že konečný komerčný model bude využívať algoritmy umelej inteligencie na zvýšenie autonómie.
Zatiaľ čo operátori môžu kontrolovať video, aby zistili prípadné problémy s priepustom priamo počas ovládania robota, môžu tiež následne analyzovať 3D model mračna bodov priepustu vytvorený pomocou palubného skenera. Robot môže byť navyše vybavený všesmerovou kamerou na snímanie 360-stupňového videa. Navyše, nastaviteľné zavesenie umožňuje robotovi jazdiť vyššie na optimálne skenovanie, ale aj nižšie na pretláčanie sa pod prekážkami nad hlavou.