Robotické psy riešia detekciu, zneškodňovanie a likvidáciu bômb
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 11. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Robotické psy dokážu robiť rôzne nezvyčajné veci, ale čo tak niečo, čo urobí svet bezpečnejším? Britské ministerstvo obrany využíva mechanické psy na bezpečnejšie a účinnejšie odhaľovanie a zneškodňovanie bômb.
Roboty na zneškodňovanie bômb nie sú úplnou novinkou, ale od roku 1972, keď britská armáda zaviedla prvého robota na riešenie bombových hrozieb IRA, si prešli dlhú cestu. Prvé roboty boli len o málo viac ako batériami poháňané motorové vozíky jazdiace po koľajniciach s diaľkovo ovládaným ramenom na vyberanie podozrivých balíkov.
Ich úlohou bolo jednoducho presunúť bombu do pancierového kontajnera a odpáliť ju na mieste, kde sa nachádzala. Detonačná časť bola obzvlášť jednoduchá, pretože na to, aby ste dali plechovke od sušienok plnej semtexu silný úder, nie je potrebná veľmi sofistikovaná robotika. Odvtedy pribudli najrôznejšie vylepšenia, vrátane videokamier s vysokým rozlíšením, sústav senzorov, kĺbových manipulátorov a hmatovej spätnej väzby.
Ako už bolo povedané, stále to boli v podstate sledovacie platformy, hoci tie sofistikovanejšie dokážu liezť po schodoch. Britské ministerstvo obrany teraz chce novú generáciu robotov na zneškodňovanie bômb, ktoré budú oveľa obratnejšie, inteligentnejšie a dokážu prevziať mnohé úlohy ľudských operátorov.
Pri nedávnych štvordňových skúškach, ktoré uskutočnilo Laboratórium obrannej vedy a techniky (Dstl), demolačné robotické psy preukázali svoju schopnosť vyhľadávať, zisťovať a klasifikovať bombové hrozby, ako aj zneškodňovať ich buď pomocou robotického ramena, alebo výstrelom z pištole na odpaľovanie menších bômb. Počas týchto cvičení bol prítomný ľudský operátor, ale schopnosti umelej inteligencie robota mu umožnili samostatne vykonávať mnohé úlohy, čo umožnilo presnejšie a jemnejšie pohyby, zatiaľ čo operátor sa sústredil na dôležitejšie aspekty práce.
Okrem zlepšenia likvidačných operácií sa robotický pes dokázal sám pohybovať v oblasti ohrozenia, zdolávať schody a prekážky, ako aj otvárať dvere, čo umožnilo operátorovi zostať v bezpečnej vzdialenosti. Medzitým mohli drony pomáhať nielen pri hľadaní bômb, ale aj pri monitorovaní oblasti, aby sa zabezpečilo, že členovia verejnosti budú v dostatočnej vzdialenosti.
„Toto je skvelý príklad toho, ako môže obrana dosiahnuť výhodu prostredníctvom využitia technológií, spojením vojenských a komerčných systémov, aby boli naši ľudia a krajina v bezpečí pred smrteľnými hrozbami,“ povedal profesor Andy Bell, hlavný riaditeľ pre vedu a technológie z Laboratória obrannej vedy a techniky. „V spolupráci s priemyslom a akademickou obcou dosahujeme úspech misií prostredníctvom vedeckej a technologickej výhody.“