Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Hybridný dron HAMR môže letieť 3,5 hodiny alebo uniesť takmer 3 kg

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 8. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Napriek tomu, že elektrické drony majú mnoho potenciálnych aplikácií, výdrž ich batérie 30 minút alebo menej obmedzuje ich skutočné využitie. Nový dron HAMR s plynovým / elektrickým hybridným pohonom je však navrhnutý tak, aby prekonal toto obmedzenie a chváli sa dobou letu až 3,5 hodiny.

Názov dronu HAMR je skratkou pre Hybrid Advanced Multi-Rotor a je vyrobený spoločnosťou Advanced Aircraft. Dron je vybavený elektronickým počítačom riadeným jednopiestovým benzínovým motorom s objemom 35 cm3, ktorý je poháňa palubný generátor. Tento generátor zase poháňa jednosmerným prúdom šesť nezávislých elektromotorov a nabíja integrovanú záložnú batériu. V prípade poruchy motora poskytne táto batéria dostatok energie na bezpečné núdzové pristátie.

Hybridný dron HAMR.

Ako už bolo spomenuté, HAMR môže údajne lietať až 3,5 hodiny na jednu 3-litrovú nádrž paliva, aj keď doba letu sa skracuje so zvyšovaním úžitkového zaťaženia. Dron pritom dokáže uniesť maximálne 2,7 kilogramu, pričom náklad je rozdelený medzi dva nákladné priestory. Ak si používatelia želajú predĺžiť dobu letu, môže byť v jednom z týchto priestorov umiestnená voliteľná druhá palivová nádrž.

Prázdny dron má hmotnosť 14,5 kilogramu, na dĺžku meria 1,7 metra a má šírku 3,3 metra. Maximálna rýchlosť letu vpred je 25 uzlov, čiže 46 km / h. Podľa výrobcu je možné ho vybaliť z kufra a dostať do vzduchu do štyroch minút, pričom následne sa ovláda buď pozemným diaľkovým ovládaním alebo vlastným systémom autopilota.

Hybridný dron HAMR.

V závislosti od výberu pridaných zariadení, ako je napríklad HD kamera, ktoré si jednotlivý používatelia zvolia, by bolo možné hybridný dron HAMR využiť na aplikácie ako je prieskum a mapovanie, vojenský prieskum, vedecké štúdie, kontrola infraštruktúry alebo doručovanie balíkov na vidieku.

Hybridný dron HAMR.