Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Termovízia v mikrovlnnej rúre zobrazuje teplotu jedla

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Oproti iným technológiám sa mikrovlnné rúry od svojho vzniku v základe nezmenili, no bývalý inžinier NASA, ktorý sa venuje práve vynálezom, prichádza s konceptom využitia technológie termovízie, ktorá zobrazí tepelný stav jedla vo vnútri mikrovlnnej rúry.

Vynálezca Mark Rober sa, ako každý iný človek používajúci mikrovlnnú rúru, často stretával so situáciou, že jedlo ohrievané, či rozmrazované v nej bolo po vytiahnutí stále studené alebo príliš horúce a nedalo sa tak okamžite konzumovať.

Preto pridal bežnému domácemu spotrebiču novú vlastnosť, ktorou je práve premietanie teploty jedla vo vnútri prostredníctvom termovízie priamo na displej vstavaný v dvierkach, v mieste kde sa bežne nachádza priehľadné sklo mikrovlnnej rúry. Infračervená šošovka osadená v hornej časti vnútra rúry je umiestnená v jej strede a ponúka tak pohľad z vtáčej perspektívy na varené jedlo, ktoré sa premieta na displej.

Používateľ tak priamo vidí pohybujúce jedlo ako sa zo studeného stavu, vyjadreného modrou farbou, dostáva do teplého stavu v červenej farbe, či až do horúceho stavu zobrazeného bielou farbou. Mikrovlnná rúra sa prípadne môže nastaviť tak, aby sa automaticky sama vypla pri dosiahnutí určitého tepelného bodu ohrievaného jedla.

Zobrazenie na displeji by sa taktiež mohlo prenášať prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth pripojenia na mobilné zariadenie používateľa, takže by sa mohol venovať inej činnosti popri zohrievaniu jedla a pritom bude mať stále prehľad o jeho stave. Po dovarení by používateľ dostal správu, že jedlo je hotové a je čas sa ísť najesť.

Mikrovlnná rúra s termovíziou je zatiaľ len prototypom, no použité technológie sú cenovo dostupné a bežné, čiže by nemal byť problém s masívnym rozšírením.

Mark Rober plánuje rozšírenie jeho myšlienky, no nevydal sa cestou obľúbeného crowdfundingu prostredníctvom rôznych portálov, ale vydal sa cestou podpisovania petície. Jeho víziu už podporilo viac ako 20.000 ľudí svojimi podpismi a Rober by chcel podpisy v petícii prezentovať samotným výrobcom mikrovlnných rúr, aby mohli začať zvažovať prípadnú masovú produkciu rúr s touto technológiou.