Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAB 2015: Legenda pokračuje - Panasonic AG - DVX200

Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
4. 5. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Aktualizované o videoreportáž - Prekvapením výstavy NAB bolo okrem iného aj to, že legendárny DV model kamery od Panasonicu, AG-DVX100, má po 13tich rokoch svojho nasledovníka. DVX200 však bude kamerou, ktorá pôvodné SD rozlíšenie dostala teraz už do 4K.

Dizajnovo prepracovaná kamera má veľký snímací senzor v rozmere viac ako 1,3 palca a prináša si aj možnosť surového záznamu s následnou úpravou obrazu pri 12tich stopách dynamického rozsahu. Vo full HD rozlíšení zvládne pritom zaznamenávať až 120 snímok za sekundu.

Panasonic AG-DVX200

NAB poctil svojou prítomnosťou aj známy americký výrobca GoPro. Tentoraz však neprišiel s novou kamerou, ale v spolupráci s firmou Vislink predviedol miniatúrne zariadenie HeroCast na živý prenos obrazu z GoPro kamier. Hodí sa to najmä na športové prenosy, alebo aj k lietajúcim drónom, ktoré tak môžu živý obraz posielať v plnej kvalite priamo na zem.

 GoPro HeroCast

Určite najviac sa však čakalo na austrálskeho hráča, ktorý nielenže každý rok prekvapí množstvom noviniek, ale najmä posúva cenové hranice filmárskej a televíznej techniky závratným tempom smerom nadol. Black Magic Design ani tento rok nesklamal.

 Black Magic Micro Cinema Camera

Z jeho dielne putujú na svetlo sveta dve nové malé kamery. MicroCinema Camera je vlastne zmenšená a vylepšená jeho Pocket Camera. Po novom sa dá totiž cez nové rozhranie ovládať na diaľku, čo je výhoda najmä ak je umiestnená v drone. Kamera zaznamenáva FULL HD obraz.

 Black Magic Micro Cinema Camera

Druhá Micro Studio Camera je určená pre snímanie v štúdiách ako to už vyplýva z jej názvu. A navyše má rozlíšenie až 4K. Tiež sa dá riadiť na diaľku a svoje miesto si nájde aj pri športových prenosoch.

 Black Magic Micro Studio Camera

Aj kamera URSA, ktorá si buduje stále lepšie meno má novinku. Ide o inovatívnu kameru, v ktorej sa dajú bez problémov meniť snímacie čipy. A tak to výrobca využil a vytvoril čip s rozlíšením 4,6K, ktorý má až 15 stôp dynamického rozsahu a dokonca prepínateľné režimy pre nakrúcanie v rolling shutter, ale aj global shutter pre dynamické scény.

 Black Magic URSA Mini

To však nie je jediná novinka pre URSU. Dostala totiž aj svoju menšiu sestru. URSA mini. Je to najľahšia filmová kamera do ruky na svete. Môže byť pritom vybavená rovnakým snímacím čipom ako jej väčšia sestra. Vo Full HD režime dokáže zaznamenať až 160 snímok za sekundu.

 Adobe Premiere Pro

Na svoje si na výstave prišli aj nadšenci video strihu. Tak napríklad známy Adobe predviedol niektoré zlepšenia vo svojom programe Premiere Pro. Zaujala najmä nová technológia, ktorá pomáha v obraze plynule prepojiť rozstrihané časti interview. Po novom sa už teda netreba obávať, že respondent pohol hlavou a pri strihu to bude výrazne vidieť. Softvér to jednoducho zahladí.