Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

LaCie je vraj najrýchlejšia prenosná úložná jednotka

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Značka LaCie patrí momentálne pod patronát spoločnosti Seagate house a spolu predstavujú zaujímavú novinku pre strihačov či štúdiá. Ide o úložný disk Little Big Disk, ktorý má byť podľa slov spoločnosti schopný pracovať s RAW 4K materiálom expresne rýchlo, a to hneď po pripojení. Úložný priestor má pritom kapacitu 1 TB, dva porty Thunderbolt 2 a extrémne tichý chladiaci proces.

LaCie vraví, že interiér jeho disku je práve na účel chladenia špeciálne optimalizovaný. K tomu pridali ešte 2 hliníkové chladiace dosky, ktoré majú zmierniť závislosť jednotky na vstavanom termoregulátore.

K dispozícii sú vo vnútri dva 500 GB PCIe Gen 2 SSD disky v konfigurácii RAID 0 (ktorá sa však dá zmeniť podľa potrieb i na RAID 1 alebo JBOD) a pomocou spomínaných Thunderboltov 2 portov má prenos dát rýchlosť do 20 Gb/s. Rýchlosť zápisu na toto médium by mala pritom predstavovať rýchlosť 1,180 MB/s a pri čítaní až 1,375 MB/s. Po propojení oboch diskových jednotiek naraz k novému Mac Pro by sa však mala rýchlosť zvýšiť až na 2,600 MB/s.

Vzhľadom na výkon to teda bude „big“ disk. So slovíčkom „little“ však korešponduje jeho rozmer. Meria totiž len 4 x 14 x 8,5 cm a jeho hmotnosť dosahuje 620 g. Mimochodom, Little Big Disk obsahuje AES 256 bitové softvérové kódovanie, aby ochránil vaše dáta a na jeho chod je potrebná i elektrická zástrčka.

Little Big Disk Thunderbolt 2 sa s kapacitou 1 TB SSD bude predávať za odporúčanú cenu 1,299 dolárov.