Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rodina XDCAM od SONY sa rozrastá

Rodina XDCAM od SONY sa rozrastá
Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
15. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Sony sa na tohtoročnej výstave NAB rozhodla rozšíriť rodinu úspešných profesionálnych video kamier o ďalšieho člena. Je ním PXW-X180 a so sebou si prináša 3 tretinové snímacie čipy CMOS Exmor. Nie je to síce 4K, ale aj tak zaujme.

Kamera PXW-X180 prichádza s najnovšími technológiami. Začína to záznamom so snímacím kodekom FULL HD XAVC Intra, kde dátový tok dosahuje až 112 megabitov za sekundu. Ide o najdokonalejší záznam, ktorý kamera ponúka. K tomu výrobca pridáva aj MPEG2 HD 422 s dátovým tokom 50 Megabitov. Presne to sú minimálne požiadavky televíznych vysielateľov po celom svete a tak je kamera pripravená plniť úlohy spravodajcov či dokumentaristov. No nezabudlo sa ani na starý známy osvedčený kodek MPEG HD 420 s 35 megabitmi za sekundu, s ktorým vlastne segment XDCAMov naštartoval. Okrem toho však kamere zostala aj možnosť snímať v rozlíšení SD do XMF súborov s kompresiou DVCAM s 25-timi megabitmi za sekundu. Nadšencov formátu AVCHD poteší aj možnosť ukladať nasnímané zábery práve do takejto podoby, čím sa kamera stáva kompatibilnou s kamerovou radou NX.

PXW-X180 SONY

Určite nie je na zahodenie ani poriadny objektív, ktorý má v tomto prípade až 25 násobný optický zoom a jeho šírka je 26 mm v prepočte na kinofilm. Zároveň má na sebe plne ovládateľné manuálne prstence s takzvaným dorazením pre clonenie, zoomovanie, či ostrenie.

ND filter tiež nechýba, a to až v 4 mechanických pozíciách. Novinkou je však možnosť lineárneho nastavovania ND filtra cez otočné tlačidlo.

Priaznivcov mobilných technológií poteší to, že kamera má Wi-Fi aj NFC. Nastavovať a ovládať sa teda dá cez smartfón, do ktorého sa zároveň dajú posielať aj nahrané video súbory vo formáte MP4.

Pol palcový hľadáčik na kamere je už samozrejme s technológiou OLED a jeho rozlíšenie je 1024 na 768 bodov. Určite to pomôže lepšiemu zaostrovaniu.

No a na záver stojí za povšimnutie aj integrovaný GPS snímač, ktorý automaticky zapisuje lokalizačné údaje o mieste nakrúcania do videosúborov.