Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

URSA rúca mýty o finančnej nedostupnosti filmových kamier

URSA rúca mýty o finančnej nedostupnosti filmových kamier
Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
15. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Blackmagic dokáže každý rok poriadne prekvapiť, výnimkou nebola ani výstava NAB 2014, kde austrálska firma predstavila 4K kameru URSA. Tá je pritom viac ako dostupná. Samozrejme po finančnej stránke, keďže najdrahší model neprevýši cenu 6500 dolárov. Dokonca sa vraj bude dať meniť snímací čip a spôsob uchytenia objektívov.

Blackmagic to s video technikou naozaj vie, najmä čo sa cien týka. Jeho nový rad kamier URSA má totiž zabezpečiť dostupnosť filmovej techniky naozaj pre každý, aj malý tím filmárov. Je len na finančných možnostiach, čo si môžu dovoliť.Vraj sa preto bude dať meniť snímací čip a spôsob uchytenia objektívov. Ak si teda nasporíte na nový komponent, môžete mať časom zo základnej FULL HD kamery priamo filmársky 4K stroj.

 URSA-Upgrade

Výrobca si však pre začiatok zvolil jednotlivé modely, pre jednotlivé tímy. V tele filmovej kamery si tak môžete dopriať 4K Super 35 senzor, ale už s globálnou uzávierkou, ktorá zabezpečí zábery bez čiastočnej expozície, prípadne s nežiadúcim efektom „Rolling shutter“. Snímač prichádza s 12timi úrovňami dynamického rozsahu, čo by malo zabezpečiť výhody aké poznáme z funkcie HDR. Najvyšší model má pritom uchytenie pre filmové PL objektívy.

URSA-PL

Nižší model má podľa technických údajov výrobcu snímací čip rovnaký. 500 dolárový rozdiel v cene smerom nadol však prichádza s možnosťou pripojiť ku kamere len objektívy typu EF.

URSA-EFURSA - EF 1

V druhej polovici roka 2014 by sa mal objaviť aj model kamery pre televíznych vysielateľov. Priniesť by mal predovšetkým snímací čip v rozmere zhruba 13 krát 7 milimetrov, ktorý bude optimalizovaný práve pre TV vysielanie. Rovnako sa očakávajú aj niektoré funkcie využiteľné v BROADCAST sektore. Počíta sa s objektívmi typu B4 ako aj so zabudovaným ND filtrom. 

URSA-CMOS

Posledný model snímací čip nemá. Napriek tomu je zaujímavý. Má totiž slúžiť ako profesionálny externý rekordér videa pre novodobé 4K zrkadlovky. Tie sa budú dať pripojiť na jeho prednú časť a tým si vlastne vytvoríte jeden kompaktný kamerový celok. Potom už stačí zariadenia len prepojiť HDMI káblom a nahrávať scény vo formáte PRORES buď v rozlíšení 4K pri 880tich megabitoch za sekundu, alebo vo FULL HD s 220timi megabitmi.

 URSA-CANON

Všetky modely spája vyklápací až 10 palcový TFT displej. Je to už teda dostatočne veľká obrazovka na to, aby sa pomocou nej dalo dobre komponovať a ostriť. Takýto masívny hľadáčik ešte nikdy nebol súčasťou žiadnej kamery. Okrem toho majú modely na sebe aj 2 5 palcové LCD monitory, ktoré sú dotykové a slúžia predovšetkým na nastavovanie kamery.

 URSA-DISPLEJ

Samozrejmosťou sú nielen výstupy, ale aj vstupy SDI. K dispozícii je aj jeden SDI výstup pre prípadný ďalší externý monitor. Pre audio záznam nechýbajú 2 XLR vstupy s fantómovým napájaním.

URSA-Action3

Nadšenci kamerovej techniky sa už teraz nevedia dočkať na prvé výstupy z kamier, ktoré sa ako prvé zrejme objavia na odborných internetových fórach. Blackmagic pritom ohlásil predaj na júl tohto roka. No podľa doterajších skúseností s produkciou kamier od Blackmagic je viac ako možné, že si na prvé kamery budú musieť záujemcovia počkať trošku dlhšie.

URSA-Action 2