Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

ATOMOS posiela do boja svojho SHOGUNA

Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
16. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Austrálska spoločnosť predstavila svoj najnovší externý 4K videorekordér, ktorým pôjde do boja s ďalšími zvučnými menami ako AJA či Convergent Design. Po Ninjovi a potom aj Samuraiovi pribudol do rodiny aj SHOGUN. Na rozdiel od svojich starších bratov však dostáva výbavu pre 4K rozlíšenie. Súvisí to najmä s rozrastajúcim sa segmentom zrkadloviek, ktoré toto rozlíšenie podporujú tiež, no ich interný nahrávací kodek nie je až tak kvalitný.

SHOGUN bude teda významnou alternatívou pre externé nahrávanie videa. Je samozrejmé, že zo zrkadloviek do rekordéra pôjde všetko cez HDMI vstup. No okrem neho prináša ATOMOS po prvýkrát vo svojom zariadení aj profesionálny vstup SDI. A to priamo 12G-SDI pre 4K signál.

Používateľ si bude môcť v novom zariadení vybrať spracovanie video a audio signálu do jedného z dvoch kodekov. Buď Apple ProRes 4K, prípadne Cinema DNG Raw. Záznam bude možný s 24, 25 a 30timi snímkami za sekundu.

Recording Formats

Ako je už známe ATOMOS od začiatku uvádza na trh zariadenia aj s integrovaným monitorom. Ani SHOGUN nie je výnimka. Prináša si však najvyššie rozlíšenie na trhu spomedzi externých rekordérov, v 7 palcovom displeji. Konkrétne to bude 1920 na 1200 bodov. O tom, že je displej naozaj kvalitný svedčí aj to, že ide o IPS technológiu a počet bodov na palec sa dostal až na číslo 325. Napríklad vychválený displej RETINA od Apple má len 264 bodov na palec.

Monitor však bude slúžiť nielen na sledovanie video signálu, ale aj na rôzne pomocné funkcie, ktoré si SHOGUN so sebou prináša. Ide napríklad o WAVEform monitor, Luma overlay, vektroskop, zebra, či pomocný systém ostrenia pomocou farebného zvýraznenia hrán na obraze.

KOnektory

Záznamovým médiom môžu byť buď dva bežné 2,5 palcové harddisky, alebo potom aj SSD disky. Oba sa v zariadení spoja do RAIDu. Takto je možné vytvoriť až 2 Terabajtové pole, na ktoré sa vtesná niečo cez 2 hodiny videa v rozlíšení 4K. Zaujímavá je aj podpora CF kariet, ktoré sa do zariadenia dostanú cez špeciálny SATA adaptér.

Hoci sa stále hovorí o spomínanom 4K, ani rozlíšenie HD, či SD nie je SHOGUNU cudzie. Ba priam naopak. Práve pri FULL HD si zariadenie prináša zaujímavú funkciu, a to nahrávanie s rýchlosťou až 120 snímok za sekundu. Takto sa dá vytvoriť naozaj veľmi zaujímavý efekt SLOW-MOTION so spomalenými zábermi.

No a k videu pridal ATOMOS do zariadenia aj záznam zvuku. Samozrejme toto funguje aj cez HDMI a cez SDI vstupy, no napriek tomu je tu aj samostatný XLR vstup. Určite to ocenia v budúcnosti majitelia zrkadloviek, keďže si v externom zázname budú môcť pripojiť k videu aj zvuk z kvalitného mikrofónu, ktorý má štandardne rozhranie XLR a do zrkadlovky ho nedostanete.

SHOGUN1

Z ďalších funkcií možno spomenúť bezdrôtové ovládanie zariadenia cez WIFI pomocou voliteľného príslušenstva.

Na záver možno funkcia, ktorá poteší všetkých začínajúcich aj skúsených filmárov. SHOGUN podporuje 3D LUT. Ide o nastavenie farebnosti, ktorá sa používa pri kolorovaní. Do zariadenia je tak možné naimportovať predpripravený preset, ktorý sa bude aplikovať na snímanú scénu. Kameraman, ale aj režisér uvidí už priamo na pľaci ako záber bude vyzerať po aplikovaní kolorovacieho nastavenia.

No a ako posledné už len informácie o tom, že SHOGUN sa chystá vstúpiť na bojové pole niekedy medzi októbrom a decembrom tohto roka za cenu, ktorá by mala podliezť 2000 dolárov.